Ankara Kalesi'nde geleneksel konutların incelenmesi ve yeniden işlevlendirilmesi
Examining and re-functioning of the-traditional houses in Ankara citadel
- Tez No: 159939
- Danışmanlar: DR. MELTEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Barınmak her canlının olduğu gibi insanın da en doğal davranışıdır. İnsanın zaman içinde biyolojik olarak evrim geçirmesi ve gelişmesi, konut kavramının ortaya çıkmasına ve gelişimine neden olmuştur. Toplumların çekirdeği aileyi barındıran, koruyan ve eğiten bir mekan olarak konut; her çağda onu yaşatan uygarlığın, kültür, sanat, inanç ve teknolojisinin somut bileşenini oluşturmuştur. Bu çalışmada konut kavramı, genelden - özele bir yol izlenerek araştırılmıştır.Konunun içeriğini; konut mimarisinin doğuşu ve gelişimi, Türk konut mimarisi ve Ankara Kalesi'nde geleneksel konutların özelliklerini belirlemeye ve bu yapıların kültür tarihi içindeki yerinin vurgulanmasına yönelik bir çalışma yapılması oluşturmaktadır.Ayrıca bu yapıların yeniden işlevlendirilmesine yönelik çalışmalardan ve önerilerden bahsedilmiştir. Çalışmamın ilk bölümünde konut mimarisinin doğuşu ve gelişimi anlatılmaktadır. İlk yerleşim birimlerinin oluşturulması ve bu yerlerdeki ilk konut kavramının doğuşu, gelişim evreleri birinci bölümün içeriğini oluşturmaktadır. İkinci bölümde, Türk konut mimarisinin oluşumu ve gelişim evreleri ele alınmıştır. Türk evi kavramının kökenleri, Türk konut mimarisi ve mekan organizasyonu, incelenen konular arasındadır.Üçüncü bölümde, Ankara bölgesinin coğrafi, tarihi ve kültürel yapısı incelenmiştir. İç Anadolu bölgesinin iklim yapısı ve Ankara bölgesinin tarihsel ve kültürel yapısı anlatılmaktadır. Dördüncü bölümde, Ankara Kaleiçi geleneksel konutlarının incelenmesi ele alınmıştır. Buna bağlı olarak konunun içeriğini; Ankara Kalesi'nin genel görünüşü, konutların özgün mimarisinin saptanması ve konutların genel özellikleri oluşturmaktadır. Beşinci bölümde, Ankara Kaleiçi geleneksel konutlarının fonksiyon değişiklikleri anlatılmaktadır. Kale evlerinin bugünkü durumu, değişim süreci boyunca geçirdiği evreler mimari açıdan değerlendirilmiştir. Ayrıca Cumhuriyetin ilanından sonra Kale ve yakın çevresi için yapılan çalışmalar, koruma ve geliştirme önerileri konunun içeriğini oluşturur. Altıncı bölümde, sonuç ve koruma yöntemleri ile yeni işlev önerileri değerlendirilmektedir. Ekler kısmında, Kaleiçi geleneksel konutlara örnek plan tipleri, Ankara Kaleiçi geleneksel konutlarının çevresel ve mimari özelliklerini gösteren plan şemaları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
'Taking shelter in a place“ is the most natural attitude of the all living animate and specially for the human being. The biological evaluation and development of the human being in past, revealed and improved the ”Housing Concept". The houses which take shelter and save the principal family also. They constitute the components of the living civilization, culture, art, religions and the technology. In the related thesis; the house concept have been studied from the general approach to the specific one. The burning and evaluation of the house architecture, determination of the Turkish House Architecture and the features of the Ankara Citadel Houses and the buildings where in the related cultural structure have been examined. The thesis consists of the following main parts; The burning of the House Architecture and it's development, Determining the main features of. the Turkish Home Architecture and traditional Ankara Citadel Houses, a study of the related places in the cultural history and the emphasization of the related buildings in the cultural and traditional places. Additionally, The new functions of the houses and the works on them, will be done in the future and the suggestions are mentioned. In the first section of the study, The burning of the house architecture and it's development phases have been explained. Performing the first settlement units, rising the first house concept and evaluation phases are the main contents of the first part. In the second chapter, Turkish House Architecture and it's development stages have been monitored and examined. The origin of the Turkish House concept, Turkish House Architecture and the place organization themes have been also studied. In the third chapter, geographic zone, history and cultural structures are investigated. Regional climate, historical and cultural structures have been examined. In the fourth chapter, Ankara Citadel Houses are monitored. General sights of the Ankara Castle, determination of the authentic house architecture and their features, plan types have been described. In the fifth division, Functional changes of the Ankara Citadel Houses are examined. The current status of the citadel and the evaluation phases during the time past, have been studied with the architectural approach. Additionally, The works where inside the citadel and near the enviroments have been completed after the foundation of Turkish Republic in 1923 and the conservation and the development studies are also underlined in this chapter. In the sixth chapter, results, conservation methods and the newer function suggestions have been evaluated. In the appendix section, sample plan types of the traditional citadel houses, plan schemas which represent the peripheral and architectural features of the Ankara traditional Citadel Houses have been presented.