Karl Jaspers felsefesinde siyaset, doğruluk ve iletişim
Politics, truth and communication in Karl Jaspers' philosophy
- Tez No: 159943
- Danışmanlar: PROF.DR. HARUN TEPE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kari Jaspers'in hakikat, iletişim ve siyaset kavramlarından ne anladığını açıklamak ve bu kavramların birbirleriyle olan ilişkisini ortaya koymaktır. Böyle bir çalışmayı yapmamızdaki amaç, Jaspers'in söz konusu edilen kavramlara getirdiği yeni bilgilerin neler olduğunu göstermek ve bu bilgilerin çağımızda olup biten siyasi ve sosyal olayları anlamada sağladığı ipuçlarından yararlanmaktır. Kari Jaspers'in siyaset felsefesi, onun varoluş felsefesiyle bağlantılıdır; dolayısıyla Jaspers düşüncesinin siyaset felsefeleri içinde kendine özgü bir yeri olduğu söylenebilir. Çalışmanın ilk bölümünde, Jaspers felsefesinin temel problemleri olan varlık sorunu, akıl felsefesi, felsefenin bilimle olan ilişkisi, onun tarih görüşünde kendine özgü bir yeri olan“eksen zamanı”, felsefi inanç kavramı ana hatlarıyla serinlenmeye çalışılmışta. İkinci bölümde, Jaspers'in hakikat görüşü ele alınmaktadır. Jaspers genel- geçer, zorunlu nitelikler taşıyan bilimsel alandaki“doğruluk”la, tek, tarihselliği söz konusu olan“hakikat”i birbirinden ayırır. Hakikat biçimlerinden varolmanın, genel bilincin, tinin ve varoluşun hakikatleri bu bölümde incelenmektedir. Ona göre asıl hakikat“varoluşsal hakikattır. Bu hakikat, nesnel olarak kavranamaz. ”Felsefi mantık“ sayesinde, kişi kendi varoluşsal hakikatini gerçekleştirme yolunda bir bilinç kazanmaktadır. Üçüncü bölümde, insanın birbirlerinden farklı hakikat biçimlerine karşılık gelen iletişim türleri ele alınmaktadır. İletişim içinde olmayan kişinin kendi hakikatim gerçekleştirmesi olanaklı değildir. İletişim, insanın nesnel olarak kavranamayan asıl varlığını oluşturan ”varoluş“un gerçekleşmesinin işaretidir. Jaspers'e göre kişinin kendisi olması, varoluşsal hakikatini gerçekleştirmesi yalnızca ”varoluşsal iletişim“ le olanaklıdır. Varoluşsal iletişim kişinin kendine ve diğer kişilere açık olmayı istemesiyle ilişkilidir.Dördüncü bölümde, Jaspers'in siyaset görüşünün temel problemlerinden ”suç sorunu“, ”totalitarizm eleştirisi“, ”demokrasi idesi“, ”atom bombası“ ve ”politik özgürlük" incelenmektedir. Bütün bu sorunlar, kişinin kendisi olma sorumluluğu, ruhun temizlenmesi, varoluşsal dönüşüm kavramları temelinde sorgulanmaktadır. Kişinin varoluşsal hakikatinin bir ifadesi olan varoluşsal özgürlük yalnızca politik özgürlükle korunabilmektedir. Beşinci bölümde, hakikat, iletişim ve siyaset kavramlarının birbirleriyle olan ilişkileri gösterilmektedir. Bu ilişkilerin merkezinde Jaspers'in insan görüşü yer almaktadır. Ona göre insan, çeşitli insan bilimleri bilgisinde nesnel olarak kavranamaz. İnsan bir olanak olarak varoluşa sahiptir. Varoluş insanın özgürlüğüdür. Siyaset insanın varoluşsal özgürlüğünü gerçekleştirmesinin koşullarını hazırlamalı, felsefe ve siyaset insanın özgürlüğünü gerçekleştirebilmesi için birlikte hareket edebilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study aims at explaining how Karl Jaspers conceives of truth, communication and politics, and at putting forward the relationship among these concepts. It also aims at showing what new pieces of knowledge he brought to the above-mentioned concepts and at making use of the clues he provides us with in order to understand social and political incidents happening in our age. The political philosophy of Karl Jaspers is related with his philosophy of Existenz; thus, it can be claimed that Jaspers' thought has a unique place in the political philosophies. In the first chapter of the study, the main features of the following basic problems of Jaspers' philosophy are dealt with: problem of being, philosophy of reason, relation between science and philosophy,“axis time”-which has an exclusive place in his vision of history- and philosophical faith. The second chapter covers Jaspers' understanding of truth. Jaspers makes a distinction between“scientific correctness”which has general, required characteristics and“truth”which has unique, historical characteristics. Of the dimensions of truth; existence(Dasein), consciousness as such(Bewusstsein tiberhaupt), spirit(Geist), and Existenz are analyzed in this chapter. In his opinion, the very truth is“existential truth”, which cannot be comprehended objectively. By means of“philosophical logic”, the person reaches a consciousness in his efforts to realise his own existential truth. The third chapter focuses on the communication types which correspond to the different dimensions of truth of a human being. To realise one's own truth is impossible if he does not communicate. Communication is a sign of the realisation of the“Existenz”which constitutes a person's actual being that cannot be objectively comprehended. Jaspers thinks that a person's being himself, that is, his realisation of his existential truth is possible only through“existential communication”. Existential communication is related to the person's wish to be open to himself and to the others.The fourth chapter analyses“problem of crime”,“criticism of totalitarianism”,“the idea of democracy”,“atomic bomb”and“political freedom”, which are of the basic problems of Jaspers' understanding of politics. All the problems enumerated above are questioned on the basis of the concepts of one's responsibility for being himself, spiritual purification, and existential transformation. Existential freedom, an expression of a person's existential truth, can only be preserved through political freedom. The fifth chapter deals with the interrelationships among truth, communication, and politics. At the centre of these relations lies Jaspers' understanding of human being. Jaspers thinks that human being cannot be objectively comprehended in the knowledge of various fields of humanities. Every human being has an Existenz as a possibility. Existenz is his freedom. Politics should prepare the conditions for a human being's realisation of his existential freedom; philosophy and politics should be able to act hand in hand to help the human being realise his freedom.