Karl Jaspers'in siyaset anlayışı
The Political thoughts of Karl Jaspers
- Tez No: 127812
- Danışmanlar: PROF. DR. MURTAZA KORLAELÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Çiçek, Hasan,“Karl Jaspers 'in Siyaset Anlayışı”. Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Murtaza Korlaelçi, 256s 20.Yüzyılın etkili düşünce akımlarından varoluşçuluğun ünlü temsilcilerinden biri olan Jaspers 'in siyaset anlayışı, bu tezin konusudur. Fakat siyaset anlayışının daha iyi anlaşılması ve temellendirilmesi için onun varoluş felsefesi ve genel olarak siyaset ile siyaset felsefesi üzerinde de durulmuştur. Üç bölümden oluşan tezin birinci bölümünde siyaset ve siyaset felsefesi ile siyaset felsefesinin problemleri genel çizgileriyle ele alınmaya çalışılmıştır. ikinci bölümde Jaspers 'in genel olarak felsefesi ele alınmıştır. O, bir varoluşçu olarak öncelikle her insanın varoluş olmadığını belirtmek, varoluş olmayan insan durumunu ifade etmek amacıyla“dasein”kavramını kullanır. Jaspers, insanın toplumda sıradan bir bireyden ibaret olmadığını, onun kişiliğinin ve bireysel özelliklerinin bulunduğunu, dolayısıyla varoluş olabileceğinin bilincinde olması gerektiğini ve bunun için nasıl hareket edileceğini ortaya koyar. Üçüncü bölümde, Jaspers 'in varoluşçuluğundan hareket ederek geliştirdiği siyaset anlayışı üzerinde durulmuştur. Jaspers 'in siyaset kavramına bakışı siyasetin felsefe, ahlâk ve eğitimle ilişkisi; devletin görevleri, yönetim biçimleri ve savunduğu yönetim biçiminin hangisi olduğu bu bölümde ele alınmıştır. Jaspers, kendinden önceki siyaset filozoflarından da alıntılar yaparak, en iyi yönetim anlayışı olarak gördüğü demokrasinin geçirdiği merhaleleri ve onun geleceğinden beklentisini çeşitli örneklerden de yararlanarak betimler. O, insana yakışan durumun sürekli barış olduğunu ve bunun için herkesin çaba sarfetmesi gerektiğini, aksi durumun iki dünya savaşında olduğu gibi insanlık için yıkım getirdiğini, kendisinin de yaşadığı İkinci Dünya Savaşı tecrübelerinden yararlanarak ifade eder.
Özet (Çeviri)
Çiçek, Hasan,“The Political Thoughts of Karl Jaspers”PH. D. Thesis, Advisor: Prof. Dr. Murtaza korlaelçi, 256p. The subject of the thesis is“The Political Thoughts of Karl Jaspers”, who isl among the most distinguished representative of“Existentialism”wich is one of impressive philosophical systems. However, in order that his political thoughts can be explictly realised and justified, his philosophy of existence and policy and general political philosophy are focus on, too. This thesis is made up of three parts, first of wich alloted for policy and political philosophy as well as the problems of political philosophy. In the second part, Jaspers' philosophy is generally tackled. Jaspers, as an existentialist, initally uses“dasein”with a view to pointing out that every human is not existence, and that what kind of nature these human beingS who are not existence have. He brings that a human being is not only“aquantity”but he/she has a personality and individual characteristics, that he/she, therefor, should be conscious of being“existence”and that how this can be achieved. In the third part, his political thought he has developed by taking his own existentialism as a starting-point is dealt with. In this part his point of view concerning“policy”; the relationship of“policy”with ethics and education; the missions of state, government forms have been scrutinized. Besides of wich form he is in favour has been made clear in the third chapter. Quoting form the political thinkers preceding himself, Jaspers, by the help of various examples, /describes/ the stages of democracy he regards as the best form of government and his expectations about its future. He expresses that it is the state of eternal peace, and that everybody have to strive for attaining it. Otherwise, Jaspers, taking his Second World War experiences in to account, anticipates that just as in two world war a catastrophic state may accour...