Kıbrıs'ta sivil toplum ve sivil toplum kuruluşları
Civil society and non-governmental organizations in Cyprus
  1. Tez No: 160022
  2. Yazar: SAADET ALPAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİL NALÇAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZET Bu çalışmada 'sivil toplum' ve 'sivil toplum kuruluşu' ilişkisi Kıbrıs özelinde incelenmiştir. Özel ve kamusal alan etkileşiminden doğan sivil toplum ve STK'lar, Kıbrıs'taki modernleşme sürecinde sosyo-politik yapıların ideolojik ve söylemsel pratiklerini etkilemiştir. Bu etki, Ada' da modernizmin başlangıcı olarak kabul edilen İngiliz Sömürge Dönemi'nde (1878 - 1959) şekillenmiş ardından Kıbrıs Cumhuriyeti (KC, 1960 - 1963) ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 'nin (KKTC, 1983- ) kurulmasından sonrasına kadar devam etmiştir. Buna göre STK'ların karakteristiği her dönemde yaşanan farklılıklar ve kazanılan değerler ile karakterizedir. İngiliz Sömürge Dönemi'nde başlayan endüstrileşme, Ada'da bir yandan burjuva sınıfı diğer yandan koşut olarak işçi sınıfını yaratmış bunun sonucunda toplumsal yapılar komünizm ve milliyetçilik gibi iki temel olgu üzerine kanalize olmuştur. Sınıf farklılıklarının hissedilmesi ile birlikte toplumsal örgütlenmeler ağırlıklı olarak sınıfsal hak mücadelesi üzerinden tanımlanmış ve bu bağlamda sendikalar örgütlenmeler bu dönemin ana modelini oluşturmuştur. İngiliz Dönemi'nin sonlarına doğru güçlenen milliyetçi retorikler 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti sırasında en güçlü dönemini yaşayacak ve bu dönemin toplumsal arzı kimlik edinimi dolayımında toplumlararası çatışmaya dönüşecekti. Bu durum siviltoplum ve örgütleri politik olmaya zorlamıştı. Kıbrıs Cumhuriyeti aşırı politize edilmiş kamusal alanlar ve ilk kertede ideolojik örgütlerle tanımlanır. KKTC'nin kurulmasının ardından ' öteki 'nin öznesi günlük pratiklerin dışına çıkması, toplumlararası gerilimi toplum içi gerilim noktasına taşıyacak ve bu bağlamda sosyal örgütler bir yandan grup haklarına diğer yandan toplumsal haklara yönelecektir. Nitekim son dönemin başat kamusal alan karakteristiğini bu gerilim oluşturmakta, sosyal örgütlerde dolaylı olarak bu gerilimden beslenmektedir. Kısaca, Kıbrıs'ta sivil toplum ve sivil toplum kuruluşları, Batı liberal öğretisinin ortaya koyduğu liberalleşme, demokratikleşme, ilerleme ve bireyselleşme gibi modernizmle birlikte düşünülen kavramlardan kendi öznel koşullarında ayrılmakta ve tarihsel deneyimler esasında homojen grup kimliğinin egemen olduğu kamusal alanlar ve bireysel haklar yerine grup haklarını öne çıkartan sosyal örgütlerle tanımlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, the relationship between non-governmental organizations (NGO's) and civil society is tried to be studied and evaluated within Cyprus case. Public and private space interaction which produces the data used in explanation of modern definition of NGO's is tried to analysed by studying how it reflects Cyprus's socio-political structure on which ideological and expressional practices shaped. This effect is first appeared in British Colonial period (1878-1959) which Cyprus met with 'modernism'. The Cyprus Republic period and the establishment of TRNC will be the other periods that are concerned throughout the study. Thus NGO's tried to be characterised with the values and concerns of each period under the context of how NGO's occurred and activated throughout these periods. In British period with the effect of industrialization, against new appeared bourgeois's class and intellectuals a new labour class is appeared and linked organizations are canalised towards two main concerns. One is communism and the other is the classification of community upon nationalism by intellectuals. The class differentiations appeared in community such as between people having different political view, or different approaches took place in the public space resulted with the acceptance of NGO's one of the values and ideas which appeared accordingly. The values of communism or the values of the nationalism be the factors that shape the NGO's. As a result these organizations became political based organizations with in this period. In Cyprus republic period gained ideological values appeared as the 'other' with the result of exclusion of each other with the pressure. This pressure created the two community of the island to change their organizational frameworks structures andpractices. In 1960's NGO's started to become fully politicised in this resulted with the social organization model instead of being defined as NGO. After the establishment of TRNC, previous experiences started reshaped with the public and private space. With politically defined 'other' started to define with the effect of inner dynamics and adopted a new structure and definition under these circumstances. Thus private space started to gain a new definition basing on abstract and subjective way of understanding in an isolated manner with the public space. Experienced changes created instead of political based structure, the NGO's content expanded towards social areas providing a different values to the organizational culture of the island. Under this circumstances the new adopted structure of NGO's dealing more with social issues can be evaluated within the framework of western way of NGO's model. This can be summarised as the new content of NGO's started to be adopted European way of approach such as dealing with different interest based on social and political issues and concentrating on improvement of social concerns and values.