Jandarmada kurum içi halkla ilişkilerde bir faktör olarak performans yönetimi ve motivasyon iletişimi ampirik bir uygulama
As a factor performance management and motivation communication in the internal public relations of gendarme; An empiric application
- Tez No: 160021
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN KAZANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Özellikleri, yapılan ve kimlikleri itibariyle kurumlar birbirinden farklılık gösterse de, bütün bu kurumların alt unsur özelliği olarak“insan faktörü”, teknolojik gelişmelerle birlikte önemini yitiriyormuş gibi gözükebilir. Ancak insan faktörü, içinde insanın yer aldığını düşündüğümüz her şey gibi kurum içi halkla ilişkilerde de oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu unsur altında kurum içi halkla ilişkiler uygulamalarının içinde, motivasyon ve bir faktör olarak performans iletişiminin etkin bir strateji içerisinde, doğru adımlarla yer almaması neticesinde kurum içi halkla ilişkiler açısından önemli sorunların çıkacağının göz ardı edilmemesi değerlendirilmelidir. Bu çalışmadaki amaç, jandarmada kurum içi halkla ilişkilerde, iletişim eksikliğinin çalışanın kişisel motivasyonunu olumsuz etkilediğini ortaya koymak ve iş tatminsizliğinin neticesinde performans eksikliğinin çalışanlarda devamsızlık ve işten ayrılma isteği gibi olumsuz davranışlara neden olduğunu ortaya koymaktır. Giriş bölümünde araştırmanın sorunu ve önemi ortaya konulmuştur. Kısaca, motivasyon ve performans etkinliğinin, işin çeşitli yönlerine karşı beslenen tutumları ve beklentileri ne kadar karşıladığı ve bunların neticesinde çalışanların işten aldığı tatmin ile; örgüt içindeki iletişim ve beraberinde yönetim şekliyle ne derece ilişkili olduğu anlatılmıştır. Ayrıca bu faktörlerin ışığı altında kurum içi halkla ilişkilerin ne derece önemlilik arz ettiği, kurumun amaçlarına ulaşma yolunda doğrudan etkili olduğu, parelellik sağlanmadığı taktirde istenen hizmet ve verimlilik seviyesine ulaşılamayacağından bahsedilmiş ve bu kapsam dahilindeki varsayım ve sınırlılıklar açıklanmıştır.Birinci bölümde kuramsal temeller ve ilgili araştırmalardan bahsedilmiştir. İlk olarak motivasyon ve unsurlarının neler olduğu; kurum içi iletişimde motivasyon arttırıcı etkenlerin ve gereksinimlerin sağlandığı taktirde etkin bir performans ve motivasyon iletişiminden bahsedebileceğimizi, çalışanların kurum içi halkla ilişkilerde örgütün hedeflerini gerçekleştirmede öncelikli unsurlar olduğu ilgili tüm faktörlerle birlikte bahsedilmiştir. Tüm bu faktörlerin neticesinde iş tatmininden ve iş tatminsizliği neticesinde çalışanların davranışları hususundan bahsedilmiş, devamında iletişim ve iletişim çeşitlerinden, örgüt kanalları içinde kullanılan araçlardan bahsedilmiş; daha sonra da yönetim teorileri ve iş tatmini teorilerinden bahsedilmiştir. Herzberg'in İki Faktör Teorisi, Salancik'in Sosyal Etki Teorisi, Henry A. Murray'nin Manifest İhtiyaçlar Teorisi ve Maslow'un Gereksinme Sıradizini Teorisi ile Neo Klasik(Davranışsal) Yönetim teorisi bu araştırmanın amacını destekler yönde teorilerdir. İkinci bölümde kuramsal çerçeve, değişkenlerin belirlenmesi ve hipotezlerimizden bahsedilmiştir. Araştırmadaki hipotezler şunlardır: Hl= Amiriyle olan iletişim eksikliği ile çalışanın performansı arasında anlamlı bir ilişki vardır. H0= Amiriyle olan iletişim eksikliği ile çalışanın performansı arasında anlamlı bir ilişki yoktur.H2= Çalışanın yöneticisiyle her istediği zaman görüşebilmesiyle iş tatmini arasında anlamlı bir ilişki vardır. H0= Çalışanın yöneticisiyle her istediği zaman görüşebilmesiyle iş tatmini arasında anlamlı bir ilişki yoktur. H3= Çalışma arkadaşlarıyla olan iletişim eksikliği ile çalışanın motivasyonu arasında anlamlı bir ilişki vardır. H0= Çalışma arkadaşlarıyla olan iletişim eksikliği ile çalışanın motivasyonu arasında anlamlı bir ilişki yoktur. Üçüncü bölümde araştırmanın yöntemi, araştırma evrenimiz, örneklem alanımız, verilerin toplanması ve çözümünden bahsedilmiştir Dördüncü bölümde ilk olarak Jandarma'nın tanımı, tarihi gelişimi, görevi ve teşkilat yapısından bahsedilmiştir. Daha sonra da Jandarmanın kurum içi halkla ilişkilerinde kullanılan yöntem ve mevcut uygulamalar ile bu uygulamalardaki mevcut sorunlardan bahsedilmiştir. Son olarak da araştırmanın sonucu yer almıştır. İlk olarak deneklerin demografik özelliklerine ilişkin bulgular ve deneklerden elde edilen kurum içi halkla ilişkilerde performans faktörü ile motivasyon iletişimine ilişkin bulgular ve yorumlardan bahsedilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre şu önerilerde bulunulmuştur: Mevcut dilek kutularının aktif olarak kullanımı sağlanmalıdır. Bu konuda görev yöneticilere düşmektedir. Yöneticiler kutulardan çıkan dilek ve istekleri imkânlar ölçüsünde karşılamaya çalışmalıdırlar. Bu davranış hem mevcut problemlerinçözülmesini hem de personelin moral ve motivasyonunun yükselmesini sağlayacaktır. İkinci olarak, kurumun etkinliğini ve verimliliğini arttırmak açısından, yönetsel kararların alınmasında yönetilenlerin de görüşlerinden yararlanmak, kurumun amaçlarından biri olmalıdır. Böylece kurumlarda yönetime katılım ve kararlarda uygulanabilirlik sağlanmış olacaktır. Üçüncü olarak, yönetilenlerin düşünce, beklenti ve sorunlarım iletebilmesi, kişisel sorunları olduğunda yardım isteyebilmesi için uygun bir ortamın sağlanması bir yönetim görevi olmalıdır. Yöneticiler çalışanlarının verimliliğini arttırmaya çalışırlar, bu noktada en önemli husus çalışanların verimli olabilmesi için gerek yönetsel gerekse şahsi sorunlarına çözüm getirebilmiş olmalarıdır. Bunun için de yöneticiler çalışanlarına bu konularda yardım etmeli, onları problemleriyle başbaşa kalmaktan kurtarmalı ve sorunların çözümünde aktif rol oynamalıdırlar. Dördüncü olarak, kurum içinde birlik ve beraberliği, kuruma bağlılığı arttıracak olan sosyo-kültürel faaliyetler daha sık ve yüksek katılımla düzenlenmelidir. Bu konuda yönetim çalışanların bu tür faaliyetler düzenlemesini ve düzenlenenlere katılımı sağlayacak cesaretlendirici önlemler almalıdır. Verilen hizmetlerin verimliliğinin ve kalitesinin artmasında, yönetilenlerin takdir edilmeleri ve ödüllendirilmeleri son derece önemlidir. Yönetilenlerin başarılarının arttırılması için ödüllendirme yoluna da gidilmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY As the organizations seem to be different from each other with their constructions, identities and charasteri sties; the human factor which is the subfactor of these organizations may seem to lose the importance with the tecnological improvements. But human factor has a very important place in public relations like everywhere we think that a human exists. Under this consideration, if the performance communication factor and the the motivation factor don't take place in the public relation applications with an effective strategy and with right steps, we should expect serious problems that will come out. The aim of this research is to find out negative personal motivation because of t he d efıciency o f c ommunication a nd t o p rove t he n egative b ehaviours 1 ike t he absenteeism and the desire to resign as the result of dissatisfaction of job caused by deficiency of performance in the internal public relations of Gendarme. In the first part, the problem of the research and the importance of the subject are g iven. Shortly, it is s tated that how much the motivation and the performance effectiveness meet the expectation and the attitudes those felt towards the varies ways of the job and consequently how much this motivation and performance effectiveness is related with the internal communication, the satisfaction of the workers and the way of management. Related to these factors theoretical basics and related researches were given. Firstly, the motivation and its elements are defined. Afterwards it is told that we could talk about an effective performance and motivation communication provided the motivation increasing effects and needs in internal communication. Then mentioned that the workers are the primary elements to achieve the goals of the institute in term of public relations. 149Besides, it is stated under these factors that how important the internal public relations is, that it is directly impotant to reach the goal of the institute and unless there is parallelism it's not possible to reach the desired productivity and service and lastly presumptions and limitations were made clear.After that the theories of the job satisfaction and the theories of management are given. Herzberg's Two Factor Theory, Salancik's Social Influence Theory, Henry A. Murray's Manifest of Needs Theory and Maslow's Hierarchy of Needs Theory are the theories which support this research's aim. In the second part, it is mentioned about the theoretical frame, variables and the hypothesises. In the resarch the hypothesises are as follows; H-l There is a significant relation between the performance of a worker and his lack of communication with his manager. H-0 There is no significant relation between the performance of a worker and his lack of communication with his manager. H-2 There is a significant relation between the job satisfaction and the workers ability whenever he wants to communicate with his manager. H-0 There is no significant relation between the job satisfaction and the workers ability whenever he wants to communicate with his manager. H-3 There is a significant relation between the workers' motivation and their lack of communication with their friends. H-0 There is no significant relation between the workers' motivation and their lack of communication with their friends. 150In the third part, the method of research, our research planet, our sample area, gathering datum and the solution methods are mentioned. In the fourth part, firstly it is mentioned about job satisfaction and the behaviours of the workers caused by the job dissatisfaction, communication and kinds of communication the means used in the operating channels and Gendarme's definition, its historical progress, mission and organizational structure are defined; the methods and the present applications which are being used in Gendarme's internal public relations and the existing problems in these applications were defined. And then the findings about demographical specifications of the test subjects and the findings about the motivation communication and the performance factor which is obtained through internal public relations of the test subjects and comments are mentioned. Finally the conclusion of the research was given. According to the findings which were obtained as a result of this research these are offered: The active usage of the wish-boxes should be provided. This must be the managers' primary concern. Managers should try to fulfill the wishes and requests as much as possible. This kind of behaviour will provide both the solving of the present problems and increasing the morale and the motivation of the workers. Secondly, in order to increase the effectiveness and the productivity of the institution, utilizing the ideas of the workers about the management decisions should be the one of the goals of the institution. Thus, attending the management and practicability of the decisions will be provided in this way. Third, workers ability to transmit their thoughts, problems and expectation and providing a comfortable enviroment to get help when they have problems should be management duty. Managers try to increase the 151productivity of the workers. The most important point this issue is that the workers' problems, either managerial or personal should have been solved to provide workers' productivity. So managers should help their workers about these problems, relieve them and play an active role to solve the problems. Fourth, socio-cultural activities which will increase unity togetherness and devotion to the institute should be organized more frequently and with high-rate participation.Managers should take precautions to encourage the workers to organize and to attend such kinds of activities. It is very important that the workers should be appreciated and be rewarded to increase the productivity and the quality of the service. Rewarding should also be applied to increase the success of the workers. 152