Kur'an'ın Yahudi ve Hıristiyanlara iman açısından bakışı
Focusing on jewish and Christian belief for the sight of the Quran
  1. Tez No: 160031
  2. Yazar: EKREM SAĞIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞEVKİ SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
ÖZET SAĞIN, Ekrem,“Kur'an'm Yahudi ve Hıristivanlara iman Acısından Bakısı”. Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Şevki Saka, IV, 233 s. Bu çalışmada Kur'an-ı Kerim'in Yahudi ve Hıristiyanlar! inanç açısından nasıl değerlendirdiği ele alınmaktadır. Tez, giriş, üç bölüm, ve sonuçtan oluşmaktadır. Tezin giriş kısmında; araştırmanın konusu, amacı ve metodu hakkında açıklamada bulunulmuştur. Ayrıca, konunun anlaşılmasını kolaylaştıracak mahiyette iman kavramı ve içeriği, Yahudilik ve Hıristiyanlığın tarihçesi hakkında genel bilgi verilmiştir. I. Bölümde; Yahudilik ve Hıristiyanlıktaki tanrı, melek, kutsal kitap, peygamber, âhiret, hayır ve şer inancı hakkında bilgi verilmiştir. II. Bölümde; Kur'an- ı Kerim ayetleri doğrultusunda Yahudi ve Hıristiyanların imanları değerlendirilmiştir. III. Bölümde; Kur'an- ı Kerim'e göre Yahudi ve Hıristiyanların imanlarının dünyadaki ve ahiretteki sonuçlarına değinilmiş, bu konu hakkında tefsirci ve yazarların görüşlerinden yararlanılmıştır. Tezin sonuç kısmında ise, genel bir değerlendirme yapılmıştır. 232
Özet (Çeviri)
SUMMARY SA?IN Ekrem,“Focusing on Jewish and Christian belief for the sight of the Quran”Master's Thesis. Advisor: Prof. Dr. Şevki SAKA, IV, 233 p. In this study, it is claimed how to Quran asses the Jewish and Chiristian according to belief. The thesis consist of introduction, three parts and a conclusion. In introduction of thesis; subject of the search, the goal and the method are explained. Also, it is stated that a general information about concept and content of belief and the history of Jewish and Chiristian in order to understand easily. Part I ; It is claimed the God, angels, holy book, prophet, the next world and goodness-badness in Jewish and Chiristian. Part II ; Through the verse of the Quran, beliefs of Jewish and Chiristian are assessed. Part III ; According to Quran, it is claimed that the conclusion of Jewish and Chiristian 's beliefs in the world and the next world. The ideas of commentators and writers benefited about this topic. In coclusion of thesis, there is made a general assesment. 233