Dinler tarihçisi bakış açısıyla Hz. Peygamber'in diğer din mensuplarıyla münasebetleri
The Prophet Mohammad's relations with the atherends of other religions in wiev point of the historians of religions
- Tez No: 453167
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HİKMET EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Hz. Muhammed, yaşadığı dönem ve coğrafya itibariyle pek çok farklı kültürle ve farklı din mensubu kimselerle birlikte yaşamıştır. Arap yarımadası o dönemde farklı kültürlere ev sahipliği yapmıştır. İslam'ın geldiği 7. yüzyılın başlarında yarımadada, çoğunluğu putperest Araplardan oluşan, Yahudi, Hıristiyan, Hanif, Sabii ve Mecusilerin de var olduğu bir toplum bulunmaktadır. Hz. Muhammed, yaşadığı coğrafyada, siyasi birliği olmayan bu toplumda birlikte uyumlu yaşamayı sağlayacak bir düzen kurmak için çeşitli adımlar atmıştır. Aynı zamanda bu topluluklarla birlikte yaşamanın gereği olarak çeşitli sosyal, kültürel, ekonomik, siyasi ve dini münasebetlerde bulunmuştur. İslam'ın ilk muhatapları olan müşriklerle münasebetleri çoğunlukla müslümanların, müşriklerin baskısından kurtulma ve din hürrriyeti kazanma çabalarından müteşekkildir. Ehl-i Kitap adı verilen Yahudi ve Hristiyanlarla ise daha ziyade Medine döneminde karşılaşan Hz. Muhammed, bazı zamanlar onlardan gelen bir takım olumsuzluklar yaşamakla birlikte çeşitli anlaşmalar yapmak suretiyle münasebetlerini sürdürmüştür. Hz. Muhammed'in farklı din mensuplarıyla münasebetlerinde temel referansı, Kur'an'ın ortaya koyduğu prensipler olmuştur. Kur'an-ı Kerim'in bu konudaki temel yaklaşımı ise, Hz. Muhammed'in güzel öğütle onları davet etmesi, onlara yumuşak, uyarıcı, müjdeleyici ve affedici yaklaşması ve onlar barışa yanaştığı takdirde müslümanların da onlara barışla mukabele etmesi şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Prophet Mohammad lived together with many other members of different cultures and religion. Arab Peninsula hosted different cultures in that period. There was a society including Jews, Christians, God seekers, Magians and mostly pagan Arabs on the peninsula in the early 7th. century. Prophet Mohammad took steps to provide a system in which people lived in harmony on that geographical land that didn't have political unity. At the same time, he had social, cultural, economical, political and religious relations with these societies as a necessity of living together. Muslim's relations with polytheists mainly based on their struggle for their freedom of belief and getting free from pressure of polytheists. Meeting with the people of book (Christians and Jews) especially in Madina (Yasrib), Mohammad continued relations by numerous aggreements despite some negations. The main reference of prophet Mohammad's relation with people who belonged to other religions is the principles that the Qoran offers. The main approach of the Holy Qoran is Mohammad's invitation by good advice his kind, warning, good news announcing and forgiving approach and if they incline to peace, muslims retaliate in peace.