Bakırçay Havzası taşkın seddelerinin planlanmasında Bayes istatistiksel karar teorisinin uygulama olanakları
- Tez No: 16004
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜREYYA BAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ABSTRACT Bu çalışma, Bayes istatiksel Karar Teorisinin taşkın şeddelerinin planlamasında kullanılabilme olanaklarını araştırmak amacı ile yapılmıştır. Bu amaç için Bakırçay Havzası ve hidrolojik koşulları materyal olarak alınmıştır. Araştırmanın ana içeriği ise; Bayes İstatiksel Karar Teorisi Yöntemi ile, taşkın şeddesinin kontrol edeceği teknik ve ekonomik açıdan optimum yıllık pik debiyi bulmak olarak belirlenebilir. ABSTRACT Tlıis 3tudy is carried out for the purpose of searching the possibilities of using Bayes Statistical Decision Theory in the planning of flood dikes. For this purpose, Bakırçay Basin and" its hydrologic conditions are used as the materials. The content of the study may mainly be described as finding out the optimum yearly flood to be controlled by a flood dike, by using the method of Bayes Statistical Decision Theory.
Özet (Çeviri)