Mısır bitkisinde bitki sıklığı ve sulamanın yaprak indisi ile verime etkileri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 16003
  2. Yazar: FUAT SEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ÖZGÜREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürteknik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ABSTRAKT Menemen ekolojik koşullarında gerçekleştirilen G-188 ve G-4662 Mısır çeşitlerinde bitki sıklığı ve sulamanın yap rak indisi ve verime etkilerinin araştırıldığı bu çalışmada 3. 6 ve 9 bitki/n?". sıklıkları ele alınmış ve kullanılabilir rutubet açığı % 30 ve % 50 olduğunda sulama yapılmıştır. Ge rek bitki sıklığındaki artış ve gerekse toprağın yüksek nem düzeyleri yaprak indisi ve toplam verimi arttırmıştır. Dane verimleri, her iki mısır çeşidinde kullanılabilir rutubet açı ğı % 30 olduğunda uygulanan sulamalarda, yüksek bulunmuş.bit ki sıklıklarına göre ise G-188 ve G-4662 çeşitlerinde farklı lık göstermiştir. G-188 mısır çeşidinde en yüksek dane verimi 6 bitki/m den, G-4662 çeşidinde ise 9 bitki/m. den elde edil miştir. 1000 dane ağırlığı değerleri kullanılabilir rutubet açığı % 30 olduğunda yapılan sulamalarda artarken koçan boyu sulamalardan etkilenmemiştir. Gerek 1000 dane ağırlığı ve ge rekse koçan boyu değerleri bitki sıklığı artışıyla azalmış tır. ABSTRACT In the study that was realized under the ecological conditions of Menemen in order to determine the effects of plant density and irrigation on the leaf area index (LAI) and yield, the G-188 and G-4662 types of corn were used with the plant density of 3. 6 and 9 plants/ m. and the irrigati-
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT Menemen ekolojik koşullarında gerçekleştirilen G-188 ve G-4662 Mısır çeşitlerinde bitki sıklığı ve sulamanın yap rak indisi ve verime etkilerinin araştırıldığı bu çalışmada 3. 6 ve 9 bitki/n?“. sıklıkları ele alınmış ve kullanılabilir rutubet açığı % 30 ve % 50 olduğunda sulama yapılmıştır. Ge rek bitki sıklığındaki artış ve gerekse toprağın yüksek nem düzeyleri yaprak indisi ve toplam verimi arttırmıştır. Dane verimleri, her iki mısır çeşidinde kullanılabilir rutubet açı ğı % 30 olduğunda uygulanan sulamalarda, yüksek bulunmuş.bit ki sıklıklarına göre ise G-188 ve G-4662 çeşitlerinde farklı lık göstermiştir. G-188 mısır çeşidinde en yüksek dane verimi 6 bitki/m den, G-4662 çeşidinde ise 9 bitki/m. den elde edil miştir. 1000 dane ağırlığı değerleri kullanılabilir rutubet açığı % 30 olduğunda yapılan sulamalarda artarken koçan boyu sulamalardan etkilenmemiştir. Gerek 1000 dane ağırlığı ve ge rekse koçan boyu değerleri bitki sıklığı artışıyla azalmış tır. ABSTRACT In the study that was realized under the ecological conditions of Menemen in order to determine the effects of plant density and irrigation on the leaf area index (LAI) and yield, the G-188 and G-4662 types of corn were used with the plant density of 3. 6 and 9 plants/ m. and the irrigati-on was done at the 30 % and 50 % depletion of available soil water capacity. Both the increase in the density of planting and the high moisture levels of the soil increased the leaf area index and the total yield. The grain yield of both types of corn that were irrigated at 30 % soil water depletion ca pacity was found high. However, according to the plant density, the corn types G-188 and G-4662 differences were observed. The highest grain yield for the G-188 type of corn was obtained at the 6 plants/rn”., whereas for the type G-4662 it was 9 plants/m. While the values 1000 grain weight increased with the irrigation done at a 30 % depletion of available soil wa ter capacity, the ear lenghts were not affected by it. Both the 1000 grain weights and the ear lenghts values were decre- reased by increase in plant density.