Nizâr Kabbânî, hayatı ve şiirleri
Nizâr Qabbanî, his life, his art his poems
  1. Tez No: 160043
  2. Yazar: SALİH TUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ ER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 376
Özet
ÖZET Bu çalışma, XX. yüzyıl Arap edebiyatının önde gelen şairlerinden Nizâr Kabbânî'nin hayatını, sanatını ve şiirlerini ele almakta olup, bir Giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Girişte okuyucuyu çalışmanın konusuna hazırlama amacına yönelik olarak modern Arap şiirinin başlangıcı ve gelişimi hakkında genel bir bilgi sunulmuştur. I. Bölümde şairin hayatı, edebî kişiliği ve eserleri ele alınmış, yaşamında yer alan ve şiirlerinde sıkça işlediği temalara yönelişinin gerekçesi olabilecek birtakım olaylara özel vurgular yapılmıştır, n. Bölümde Kabbânî'nin şiir anlayışı, şiirle ilgili kavram ve kuramlara yaklaşımı üzerinde durulmuş ve kendi poetikası belirlenmeye çalışılmıştır. UL Bölümde şairin şiirleri, konularına göre“toplumsal şiirleri”ve“siyasal şiirleri”olarak iki ana gruba ayrılarak tematik açıdan irdelenmiştir. IV. Bölümde şairin Arap dili ve bu dilin şiirde kullanımıyla ilgili görüşleri, şiirlerine ve eleştiri alanında ortaya koyduğu ürünlerine dayanarak ortaya konmuş, şiirlerinin belli başlı üslup özellikleri üzerinde durulmuştur. Çalışmadan elde edilen çıkarımlara ve yargılara Sonuç Bölümünde yer verilmiş, ardından çalışma, geniş bir bibliyografya ve bir dizin ile tamamlanmıştır. SUMMARY This Ph.D. thesis is about Nizâr Qabbânî, one of the most important poets of modern Arabic literature and it treats his life, his art and his poems in four chapters in addition to an introduction in which general information on emergence and development of modern Arabic poetry is given. In Chapter I, Qabbanfs life, his literary personality and works are dealt with, pointing out some important events in his life which affected on him to determine his identity as a poet and to go into the subjects he largely treats in his poems. In Chapter II, Qabbanfs own views about poetry, his approach to poetical concepts and theories are discussed and his poetica is tried to be brought to light. In Chapter B3, Qabbânî's poems are criticized from a thematic perspective, classifying them into two main categories as“Social Poems”and“Political Poems”according to their subjects. In Chapter IV, under the title of“His Art”, special characteristics of the styles in his poems are studied after deriving his views on Arabic language and its usage from his critical and poetical works. This thesis contains a final chapter where some conclusions are reached at throughout the study on Nizâr Qabbânî, his life, his art and his poems, and ends with an extensive bibliography and an index. 349
Özet (Çeviri)