Nizar Kabbani'nin şiirlerinde doğa motifi
The nature motif in Nizâr Kabbânî's poems
- Tez No: 931851
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAZHAR DEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Şiir, insanlık tarihi boyunca varlığını, gücünü hissettirmiş ve etkisini göstermiştir. İslâm öncesi ve sonrası Arap toplumunda şair çok önemli bir yere sahipti. Nizâr Kabbânî (1923/1998), şair olarak son döneme damga vuran Arap şairlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Kadın ve siyaset şairi ismiyle tanımlanması bu şairin doğa motifini işleyen bir tarafı olmadığı gibi bir ima hissettirmektedir. Geçmişte doğayı şiirlerinde kullanan İmruʾu'l-Ḳays (öl. 540) ve Tarafe bin'Abd (öl. 564) ve Züheyr bin Ebü Sülmâ (öl. 609) gibi cahiliye dönemi diye adlandırdığımız cahiliye dönemi şairleri çokça bu temayı işlemişlerdir. Yeni dönemde ise İbnü'r-Rümî (öl. 283/896), İbnü'l-Mu'tez (öl. 296/908) ve Ebû Bekr es-Sanevberî (ö. 334/945) gibi isimleri doğa temasına önem veren şahsiyetler olarak değerlendirmek mümkündür. Ayrıca Halîl Mutrân (1869/1949), Abdurrahman Şükri (1886/1958) ve Ali Mahmut Taha (1901/1949) ile İbrahim Naci (1898/1953 gibi şairleri son dönem doğa temasını işleyen şairler olarak görmekteyiz. Bu araştırmada Kabbânî'nin, genel olarak şiirleri özellikle de doğa teması üzerinden duygularını şiirsel bir dille ifade ettiği şiirleri ele alınmaktadır. Nizâr Kabbânî, şiirlerinde doğa motifini kullanırken, aşık ve sevgilinin durumunu ile kadının hırçınlığını, hüznünü ve mutluluğunu karada, vadiler, dağlar, çiçekler ve bahçelerden oluşan anlatımına, denizde dalgaların hırçınlığına ve rüzgârlarına, oradan da gökteki yıldızlara ve aya uzanan bütün motiflere benzetiyor.
Özet (Çeviri)
Praise to the lord of the words and salat and salute to the Prophet Muhammed. Without doubt the most aluable words in Arabic Literature are the ones in the Quran and the Prophet (SAV)'s words then the Pre-Islamıc Period poems following. Throuhout the history, poem has made people feel its power and existence and showed its effect. Nizâr Kabbânî is one of the poets making mark in the last period. Her identification as Women and Politics Poet makes us feel the hint that this poet doesn't have a side that depicts nature motif. The poets that we name as Pre-Islamic Period Poets, İmrul Kays ,Terfa Bin El Abdand Züheyr Bin Ebi Selma, have depicted this theme many times. There have been the poets giving importance to the nature theme either. I have analyzed the arabic magazines, boks and internet sites and translated them. I have presented samples from the studies from the studies which have been done in Turkey. Inthisstudy, ıt has come out that this precious person has expressed his poems especially feelings through nature theme with a poetic language. Thebiggest reason prompting me tothis work was the depiction of nature motif in Nizâr Kabbânî's poems. While using nature motifs in his poems, he likens the situation of love and lover and the tetchiness, sadness and happiness of women in his expressions; to valleys, mountains, flowers and gardens on the land; to waves' tetchiness and winds on the sea and to all motifs from the stars to the moon in the sky.