Kıbrıs Türk basınında Lozan antlaşması
Lausanne peace treaty at pressing of Turkish Cypriot
  1. Tez No: 160049
  2. Yazar: MERYEM BİRMEÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET EMİN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Ulusal Kurtuluş Savaşı sonucunda Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti ile müttefikler arasında yapılacak barış antlaşması için Lozan'da konferans toplandı. Lozan Konferansı 20 Kasım 1922' de başladı. Görüşülen konular, bir imparatorluğun tasfiyesini ve yeni bir ulusal devletin kurulmasını kapsadığından taraflar arasında çok çetin mücadeleler oldu. Görüşmeler çıkmaza girince, 4 Şubat'ta konferans kesintiye uğradı. 23 Nisan 1923'te görüşmeler tekrar başladı ve 24 Temmuz 1923'te Lozan Barış Antlaşması imzalandı. Lozan Barış Antlaşması ile Türkiye, Kıbrıs'ın İngiltere'ye ait olduğunu resmen kabul ediyordu. Kıbrıslı Türkler, konferans süresince gelişmeleri yakından takip etti. Özellikle Musul, adalar, mübadele gibi konular daha çok dikkat çekti. Yapılan antlaşma, Türkiye adına sevinçle karşılanmasına rağmen, Kıbrıs Türk halkı açısından durum farklıydı. Lozan'ın Kıbrıs hakkındaki karan halk tarafından değişik şekillerde yorumlandı. Bu dönemde Türkiye'ye göç edilmesi, basında sıkça tartışma konusu oldu. Halkın bir kısmı adada kalmayı, bir kısmı ise anavatan olarak bildikleri Türkiye Cumhuriyeti'ne göç etmeyi tercih etti. Adada kalanlar, oradaki Türk varlığının gerekliliği üzerinde durarak anavatana böyle yardımcı olacaklarını düşünüyorlardı. Gidenler ise, yaşam koşullarının kötü olmasını sebep göstererek gidişlerini haklı çıkartmaya çalışmışlardı. Cumhuriyetin, Türk nüfusunu bir araya getirme düşüncesi göçü teşvik etmesine neden olmuştu. Lozan sonrası başlayan göç sonraki yıllarda da aşama aşama devam etmiş ve adadaki Türk nüfusunun sayısı gittikçe azalmıştır. 146
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a result of the National Turkish War of Independence, a conference was assembled at Lausanne for the peace solemn Treaty between the Turkish National Assembly and the Allies. Lausanne Conference was started on 20 November 1922. There was intractable struggles between the sides because the topics discussed was including elimination of an empire and establishment of a new government. After the negotiations reached a deadlock, conference was interrupted on 4th of February. Negotiations were started again on 23 April 1923 and Lausanne Peace Treaty signed on 24 July 1923. With this Lausanne Peace Treaty, Turkey was officially accepting that Cyprus is belonging to England. Turkish Cypriots were following the treaty included during the conference closely. Especially the subjects like Musul, Islands, and Exchange took more attention. Although in the name of Turkey, the treaty was accepted with joy it was different for Turkish Cypriots. The judgement given by the Lausanne had received different comments from the public. The topic 'Migration to Turkey' was a frequently discussed subject in the press during this period. Some of the people preferred to stay in the island where as some of them preferred to migrate to Republic of Turkey as they believe that it is their motherland. The remaining people staying at the island dwelt upon the necessity of existence of Turks in the island, which will be helpful for the motherland. On the other hand the people migrated trying to justify their migration by indicating bad quality of life. The idea of republic which is bringing all the Turks together caused to encourage migration. The migration started after Lausanne was continued step by 147step in the following years and the Turkish population was gradually decreased in the island. 148