Demokrat Parti'nin Kıbrıs politikası (1950-1960)
The politicity of democracy party cypruss
- Tez No: 160655
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH MERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET 1571'de Türkler tarafından fethedilen Kıbrıs, 1878 'de İngiltere'ye kiralanmış, 1914'te Ada' yi İngiltere tek taraflı olarak etmişti.Lozan Antlaşması ile birlikte Kıbrıs İngiltere'ye devredilerek,Türkiye Kıbrıs üzerindeki haklarından vazgeçmişti. 1950 yılına kadar Türkiye Kıbrıs üzerindeki haklardan feragat ettiği için bu sorunu hiç gündemine almamıştı. 1950'den sonra Yunanistan'ın Kıbrıs'la ilgilenmeye başlamasıyla birlikte Kıbrıs Türkiye'nin gündemine taşınmıştı. 1954 yılına kadar Demokrat Parti,Yunan dostluğuna önem verdiği için Kıbrıs konusunda yumuşak. bir politika takip etmişti. 1954'te Yunanistan Kıbrıs meselesini BM'ye taşıyınca Türkiye'deki milliyetçi söylemlerin de etkisiyle Demokrat Parti politikasını sertleştirmişti. 1954'ten sonra değişen uluslararası koşullar sonucunda Demokrat Parti Kıbrıs sorunuyla karşı karşıya kalmıştı.Kıbrıs,İngiltere ile Yunanistan arasında bir sorun iken, 195 5 Londra Konferansı ile birlikte Türkiye soruna taraf olmuş,Kıbrıs meselesi Türkiye ile Yunanistan'ı ilgilendiren bir konu haline gelmişti. 6/7 Eylül olaylarının çıkmasıyla Türkiye'nin uluslar arası alanda prestiji zayıflamıştı. 1956'dan sonra İngiltere soruna çözüm üretebilmek için çeşitli girişimlerde bulunmuş fakat bu çabalar sonuçsuz kalmıştı. 1958'de kamuoyu ve basının da etkisiyle taksim fikrini benimseyen Demokrat Parti,kısa bir süre sonra bu tezinden vazgeçerek Kıbrıs Cumhuriyet' i tezinde karar kılmıştı. 1 960 'taki Londra ve Zürih Antlaşmaları ile Kıbns' in bir anlamda Türkiye açısından yeniden kazanılması Türk dış politikasının Cumhuriyet tarihi içerisinde belli başlı başarılarından biri olmuştu.
Özet (Çeviri)
140 ABSTRACT Cypruss Island that was conguvered by Ottomans in 1571 was lot out on hire to England in 1878. In 1914 English Government annexed the island. By the way of Lozan Agreement Cypruss was revolved to England and Turkey gove up it's rights on the island. Due to giving up the these rights Turkey didn't carry this problem on it's agenda until 1950. After 1950, together with Greece started to relate with Cypruss, this subject have come to Turkish agenda. Up the 1954. 1954 Democracy Party have always given importance to relationship between Greece, so that it have pursued mild politicity in 1954 Greece transhipped the Cypruss problem to united Nations conseguently Democraciy Party began to follow more harder politicity as regards the affect of national thoughts. After 1954, in connexion with exchanging of international condition Democracy Party had to think about this problem, seriously. Even though Cypruss was only a problem between Greece and Enoland, Turkey have been a part of this mixed problem together with London Conference. Than the island have began to become a problem between Turkey and Greece. Together with the events on 6-7 September in 1955 the pretige of Turkey decreased on international region. After 1956^ in spite of English goverment tried to produce solutions, it didn't became succesfull. By the effect of press on Comminity in Turkey, Democracy Party thought that to share Cypruss would be the most right way. But after a little time the party abandoned this thesis. Finally they decided on Cypruss Republic thesis. Together with London and Zurich Agreement which was accepted in 1960, Ctpruss have recently competented by Turkey. That have been a real success of outer politicians of Turkey in Turkish Republic history..