Türkiye'de 1980 sonrası vergi politikaları ve gelir dağılımı üzerindeki etkisi
The tax policies in Turkey after 1980 and it's effect on income distribution
  1. Tez No: 160048
  2. Yazar: ZELİHA BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BERRİN ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Küreselleşme sürecinde toplumların karşılaştığı sosyal ve ekonomik eşitsizliklerin derinleşmesi ve özellikle gelişmekte olan ülkelerin pek çoğunda yaşanan gelir dağılımı adaletsizliği, bu soruna öncelik verilmesi gerektiğini göstermiştir. Ülkemizde her dönem tartışma konusu olan gelir dağılımı adaletsizliği çeşitli kuruluşlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda i sorun olduğunu ortaya koymuştur. yapılan araştırmalar sonucunda üzerinde önemle durulması gereken bir Devletin adil gelir dağılımına ulaşmak ve adaletsizlikleri azaltmak amacıyla kullanabileceği en etkili politika, vergi politikasıdır. Ancak 1980 sonrası dönemde gerek Türk ekonomisinde yaşanan olumsuzluklar gerekse uygulanan vergi politikaları mevcut gelir dağılımı adaletsizliklerini artırarak, düşük gelirli gruplar aleyhine daha da bozmuştur. Gelir dağılımında adaletin sağlanması için ekonomik ve sosyal adalete uygun bir vergi sisteminin kurulması ve bu sistemde ödeme gücüne bağlı olarak vergi yükünün dağıtılması gerekir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The inequal distribution of income and deepening gap between the rich and the poor in mostly developing countries in the process of globalization are crucial economic and social questions that nearly all socities around the world have to face. This fact attributes priority to the issue and makes it a common topic at the top of world's agenda. The social indicators and studies by various institutions have shown that income inequality is a major problem which has been under discussion for a long time in Turkey and needs further emphasis to be solved. Tax policy is the government's most effective fiscal policy tool to deal with maldistribution of income, reduce excessive inequalities and maintain a fair redistribution of income. However, in the period since 1980, both instabilities in Turkish Economy and inefficient tax policies implemented have led to an increase in income inequality and have deteriorated welfare of low-income social segments of the population. To establish a fair distribution of income, the government should impose a new tax system which is consistent with social and economic equality norms and requires taxation in proportion with taxpayer's income. II