Propagandadan terör dönemine Ermeni meselesinin gelişimi (1964-1973)
The development of the Armenian issue from propaganda to the period of terrorism (1964-73)
- Tez No: 977736
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN MÜEZZİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye Lozan Barış Anlaşmasıyla Ermeni meselesinin kapandığını düşünmesine rağmen 1960'larda özellikle tehcirin 50.yıl dönümü dolayısıyla bu mesele tekrar gündeme gelmiştir. Bilindiği gibi Ermeniler 1915 olaylarının bir soykırım girişimi olduğuna inanmışlardır. 1960'larda propaganda ve etkinliklerle 24 Nisan gününü soykırım günü olarak benimsemişler, bunu tüm dünyaya kabul ettirmek istemişler, Ermeniler yoğun ve etkin bir propaganda faaliyeti sürdürülmüşlerdir. Ardından bu çerçevede Ermenistan ve kimi ülkelerde sözde soykırım anıtları dikilmiştir. Türkiye, bu dönemde ağırlıklı olarak dış politikasında Kıbrıs Meselesi ile meşgul olmasına karşın Ermenilerin söz konusu faaliyetlerine karşı birtakım politikalar geliştirmiş, önlemler almıştır. Aynı zamanda bu dönemde Ermeni meselesiyle ilgili, Ermeni iddialarına bir cevap niteliğinde, bazı yazarlar kitaplar neşretmişler, gazete yazıları kaleme almışlardır. Türk basınında Ermeni meselesiyle ilgili bu gelişmeler ilgiyle takip edilmiş ve Ermeni meselesinin gerçekte ne olup olmadığına dair yazılar yayınlanmıştır. Bu çalışma 1964-1973 yılları arasında Ermeni meselesinin nasıl bir gelişme gösterdiğini Türk Hariciyesinin ve Türk kamuoyunun söz konusu mesele karşısında ne gibi bir tutum takındığını ortaya koymayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
Although Turkey considered the Armenian issue to have been resolved with the Treaty of Lausanne, the matter resurfaced in the 1960s, particularly on the occasion of the 50th anniversary of the deportations. As is well known, Armenians believed that the events of 1915 constituted an act of genocide. In the 1960s, through propaganda and various activities, they adopted April 24 as a day of genocide remembrance and sought to have this recognized worldwide. Armenians carried out intense and active propaganda campaigns. As part of this effort, so-called genocide memorials were erected in Armenia and some other countries.Although Turkey was primarily focused on the Cyprus Issue in its foreign policy during this period, it still developed certain policies and took measures in response to these Armenian activities. At the same time, in response to the Armenian claims, some writers published books and newspaper articles concerning the Armenian issue. These developments were closely followed by the Turkish press, which published articles exploring what the Armenian issue truly entailed.This study aims to reveal how the Armenian issue evolved between 1964 and 1973, and what stance the Turkish Foreign Ministry and Turkish public opinion took regarding this matter.