Müze eğitimi ve müze ziyaretçilerinin Atatürk ve Kurtuluş Savaşı müzesi ziyaretçi profili aracılığıyla incelenmesi
Studiyng museum education and museum visitors through the profile of museum visitors of 'Atatürk and Kurtuluş Savaşı museum'
- Tez No: 160062
- Danışmanlar: PROF.DR. BEKİR ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Museology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müze Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmada, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi ziyaretçi profilinin belirlenip, ayrıntılı olarak incelenmesi ve müze eğitimi çerçevesinde değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Tarama niteliğinde olan araştırmanın araştırma grubunu Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi'ni 8-23 Ağustos 2004 tarihinde ziyaret eden ziyaretçiler oluşturmuştur. Araştırma grubuna daha önce iki çalışmada kullanılan anket uygulanmıştır. Anket üzerinde gerekli değişiklikler, literatüre dayalı olarak, araştırmacı tarafından yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında çözümlenmiştir, verilerin frekans ve yüzde analizleri yapılmıştır. Bu araştırmadan elde edilen bulgular, ziyaretçilerin serbest zaman tercihleri içerisinde müzeleri azımsanmayacak düzeyde tercih ettiklerini, müzeleri zevkli ve öğretici yerler olarak gördüklerini ortaya çıkarmıştır. Ziyaretçilerin yaşı geniş bir dağılıma sahiptir, müzeyi gençler, genç yetişkinler ve orta yaşlılar en çok aileleriyle birlikte ziyaret etmişlerdir ve müzede bir saatten fazla zaman geçirmişlerdir. İlk kez müze ziyaretinde bulunanların oranı en azken, en çok 2-5 kez müze ziyaretinde bulunulmuştur. Ziyaretçilerin müzeden haberdar olma biçimlerinde başkalarının deneyimlerinin ve kitle iletişim araçlarının etkili olduğu görülmüştür. Müze ziyaretçilerinin cinsiyetinde belirgin bir farklılık yoktur ve ziyaretçilerin en çok yurt içi turistler olduğu görülmüştür. Eğitim düzeyi arttıkça müze ziyaretleri artmaktadır, müzeyi en çok öğrenciler ziyaret ederken bunu kamu ve özel sektör çalışanları izlemiştir. Ziyaretçiler müzenin hizmetlerini genel olarak çok iyi olarak değerlendirirlerken, müzede en çok beğendikleri bölüm panoramalar/yağlı boya tablolar bölümüdür. Türkiye'de müze eğitimi ve müze ziyaretçileriyle ilgili çalışmaların geliştirilerek, sistematik olarak sürdürülmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the profile of“Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Museum”, to investigate the profile in detail and evaluating in the frame of museum education. This research is search type and the research group is the visitors who visited“Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Museum”between 8 and 23 Agust 2004. An inquiry that used in two studies before were applied to the research group. The necessary changes on the inquiry are done by the researcher based on literature. The data are analyzed by SPSS software frequency and percentage analysis of the data are also done. The information deriven from this research shows that the visitors mostly prefer the museums as a leasure activity and see the museums as entertaining and instructive places. The age of visitors vary in a wide range: young, young adults and middle aged people have visited the museum mostly with their families and spent more than one hour in the museum. The smallest percentage belongs to the visitors having visited the museum for the first time and the biggest percentage belongs to the ones who visited museums 2-5 times. The ways visitors being aware of the museum are mostly experiences of other people and the media. The gender of visitors do not differ very much and mostly visitors are non-foreigners. Visiting museums increase with the education level of people, most visitors are students and people working in public and private sector. Visitors evaluate the services of museum as very well and the section that the visitors like the most is the panorama/painted pictures. The studies on museum education and museum visitors in Turkey should be improved and continued sistematically.