Mâturîdî'nin Mutezile'ye Bakışı
al-Maturidi's vievs on the Mutazila
- Tez No: 160063
- Danışmanlar: PROF.DR. SÖNMEZ KUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Koçoğlu, Kiyasettin,“Mâturîdî'nin Mutezilece Bakışı”, Doktora Tezi, Danışman, Prof.Dr.Sönmez Kutlu, TV-154 Bu araştırmayla, Mâturîdî'nin eserlerinde hareketle Mutezile hakkındaki fikirleri ve eleştirileri tespit edilmiştir. Konu'nun daha iyi anlaşılabilmesi için, önce Mâturîdî'nin genel olarak diğer mezheplere bakışı ortaya konmuştur. Hariciler, Mürcie, Rafiza, Karamita, Batıniye, Ehli Hadis, Kaderiye, Cebriye, Cehmiyye, Mücessime, Neccariyye, Müsebbibe fırkalarından bahsetmektedir. Mâturîdî'nin Mutezile'yi, Cebriye, Mücessime, Müşebbihe, Zanadıka, Batıniyye, Seneviye, Yahudilik ve Hıristiyanlık'la fikirlerindeki benzerlikleri ortaya koyarak eleştirmekte, dolayısıyla bu isimlerle de isimlendirdiği tespit edilmiştir. Mâturîdî, Mutezile 'nin önde gelenlerinden, Ebû Huzeyl el-Allaf, Nazzam, îbn Şebîb, Hasan Basrî, Ebû İsa el-Verrak, Cafer b. Harb, Ebû Bekir el- Asam gibi isimlerinden bahseder ve onların görüşlerini eleştirir. Mutezile'nin fikirlerini temel olarak, varlık, tevhid, el-benziletü beyne'l menzileteyn, kudret ve fiiller, vaad ve vaid, nübüvvet gibi temel konularda incelediği ve zaman zaman küfre varan ithamlarda da bulunduğu görülmüştür. Mâturîdî'nin fikirlerinin daha iyi anlaşılabilmesi için elzem olan mezheplere özellikle de Mutezile'ye bakışı ortaya konmuş ve Mutezile'nin Mâturîdî'nin fikirlerinde ve üslubunda önemli etkilerde bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Koçoğlu, Kıyasettin,“al-Mâturîdî's Views on the Mu'tazila”, Doctora Thesis, Advisor: Prof.Dr.Sönmez Kutlu, IV-154 In this thesis entitled“al-Mâturidî's Views on the Mu 'tazila”, al-Mâturîdî's views and his criticisms of the Mu'tazila on the basis of al-Mâturîdî's works have been dealt with. In order to better understand the subject, first, al-Mâturîdî's general view about such sects as the Khârijites, al-Murjia, al-Râfida, al-Qaramita, al-Bâtiniyya, al- Qadariyya, and al-Jahmiyya, etc. has been discussed. Pointing out the similarities between the views of the Mutazila and the others like al-Jabriyya, al-Mujassima, al-Mushabbiha, al-Zanadiqa, al-Bâtiniyya, al-Thanawiyya, Judaism and Christianity, al-Mâturîdî criticizes them, and thus he calles al-Mu'tazila with these names. Al-Mâturîdî speaks of the distinguished Mu'tazilites such as Abu Hudhayl, al- Allâf, al-Nazzâm, Ibn al-Shabîb, Hasan al-Basrî, Abu Isâ al-Warrâq, Ja'far b. Harb and Abû Bakr al-Asamm, and criticizes their views. Al-Mâturîdî deals with the Mu'tazilite views basically on the fundamental matters such as being, unity of God (tawMd), the intermediate position (al-manzila bayna al- manzilatayn), power (qudra), human acts (af'âl), promise and threat (al-Wa'd wa'l- wa'M) and prophethood (nubuwwa), and sometimes he accuses them of infidelity. In order that al-Mâturîdî's views could be properly understood, his views on the sects, on the Mu 'tazila in particular, have been presented, and it has been found out that al-Mutazila played an important role on al-Mâturîdî's views and method