Ebŭ Hanîfe ve Fergana vadisindeki etkisi
Abŭ Hanîfa and his influence in Farghana
  1. Tez No: 160073
  2. Yazar: ZAYLABİDİN ACIMAMATOV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÖNMEZ KUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
154 ÖZET ACIMAMATOV, Zaylabidin, Ebû Hanîfe ve Fergana Vadisindeki Etkisi, Prof. Dr. Sönmez KUTLU, Ankara Üniv. Sos. Bilin. EnsL Ankara 2005, VI 11+ 153. Ebû Hanîfe ve Fergana Vadisindeki Etkisi adlı çalışma, Giriş, 3 Bölüm, Sonuç ve Bibliyografyadan oluşmaktadır.“İmam Azam Ebû Hanîfe'nin Hayatı ve Ona Nisbet Edilen Eserleri”isimli I. Bölüm'de, Ebû Hanîfe'nin tarihsel hayatıyla menkabevî hayatı değerlendirilmekte ve ona nisbet edilen eserler incelenmektedir. Ebû Hanîfe'nin hayatı, eserleri ve itikadî görüşleri konusunda bilimsel araştırmalar yapılmadığından, Orta Asya 'daki Türk boyları onu daha çok menkabevî kişiliğiyle tanımaktadır. Bu yüzden Ebû Hanîfe'nin hem ilmî, hem de menkabevî kişiliği birlikte incelenmiştir.“Ebû Hanîfe'nin itikadî Görüşleri”isimli II. Bölüm'de, Ebû Hanîfe'nin itikadî ve siyasî görüşleri işlenmektedir. Bu bölümde Ebû Hanîfe'nin, büyük günah, amel-iman ilişkisi, imanda istisna, imanın tanımı, imanda eşitlik, iımın- islam ilişkisi, imanda artma ve eksilme, va'd ve vaîd, siyaset konusundaki görüşleri analiz edilmiştir.“Ebû Hanîfe'nin Görüşlerinin Fergana Vadisinde Yayılışı”isimli III. Bölüm'de, Fergana vadisi hakkında genel bir bilgi verildikten sonra klasik kaynaklardan hareketle Ebû Hanîfe'nin görüşlerinin etkisi ve Hanefî alimler incelenmiştir. Sonuç olarak Ebû Hanîfe, büyük bir fakih olmasının yanında, Ehl-i Sünnetin itikadî boyutunun oluşmasında etkili olan bir şahsiyettir. Onun fikirleri Mâverâünnehir'in diğer bölgelerinde olduğu gibi Fergana vadisinde de büyük yankı bulmuştur. Ebû Hanîfe'nin görüşleri ilk dönemlerden itibaren Türklerin yoğun olduğu bu bölgede yerli halkın İslamlaşmasına da büyük katkı sağlamıştır. Böylece Fergana vadisine bağlı Mergınan, Kâsân, Ahsıket, Oş ve Özkent şehirlerde Ebû Hanîfe'nin fıkhı ve itikadî görüşlerini savunan pekçok alim yetişmiştir.
Özet (Çeviri)
155 ABSTRACT Acimamatov, Zaylabidin,“Ahu Hamfa and His Influence in Farghana”, Ph. D. Advisor: Prof. Dr. Sönmez Kutlu, VIII+JS3 pp. This thesis consists of an introduction, three chapters and conclusion. In the firs chapter entitled“The Life of Abu Hamfa and the Works Ascribed to Him”, Abu HanTfa's historical and mythological life, and the works attributed to him have been dealt with. Since the scientific researches about the life of Abu Hamfa, his works and theological views were not sufficient, Turkish nations living in the Central Asia mostly knew him as a mythological figure. Therefore, his personality, both historically and mythologically, have been reseached together. In the second chapter entitled“The Theological Views of Abu Hamfa”, his theological and plitical views have been examined. In this chapter, the views of Abü HanTfe on grave sin, action-fatih relation, making exception in faith, definition of faith, equality in faith, Tmön-islöın relation, the increase and decrease of faith, the promise and the threat, and politics have been analysed. In the third chapter entitled“The Spread of Abu HanTfa's Views in Farghana”, after giving a general information on Farghana, on the basis of classical sources, the influence of Abu HanTfa's views in Farghana and Hanefite scholars there have been dealt with. Consequently, Abü Hamfa is an figure who played a considerable part in the formation of AM al-Sunnah's theological views. His views found an important favour in Farhgana, as well as in other regions of Transoxiana. The views of Abu Hamfa played a significant role in the Islamhation of people in this region where from the very early the Turks were in the majority. So, in such cities of Farghana ;' as Marginan, Kasan, Ahsiket, Osh, Uzkand a great number of scholars appeared who held the Abü Hamfa 's theological and juridical views.