Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde mali tabloların kansoldisyonu ve Türkiye uygulaması
Consolidated financial tables in EU and Turkey
- Tez No: 160072
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Küreselleşme, uluslararası ticaretin gelişmesine, uluslararası ticaretin gelişmesi ise uluslararası iş yapan, yatırım yapan, finansman sağlayan, birleşen şirketlerin artmasına neden olmuştur. Uluslararası şirketlerin artması ise muhasebe ve finans işlemlerinde tek tip sağlama ihtiyacını doğurmuştur. Bu ihtiyaç dünyada uygulanan muhasebe standartlarının ve bu standartlara uygun raporlamanın gelişmesine, uluslararası muhasebe ve teori ve uygulamalarının pek çok teknik konuyu kapsamasına neden olmuştur. Bir şirketin bir anlık fotoğrafım yansıtan bilanço ve faaliyet döneminin sonuçlarını ortaya koyan gelir tablosu, şirketin finansal durumunun anlaşılmasına yardımcı olmaktadır. Varlık, kaynak ve faaliyet sonuçlarının gerçeğe uygun ve dürüst bir şekilde yansıtılması suretiyle kamu aydınlatma ilkesi işlerlik kazanabilecektir. Bir bütünlük oluşturan şirketler topluluğunun kendi finansal durumunu ortaya koyan finansal tablolar“konsolide finansal tablo”olarak adlandırılır. Bu tablolar şirketler topluluğunu sanki tek bir şirketmiş gibi yansıtan tablolardır. Bu çalışmada konsolidasyon konusunun kuramsal yapısının; Türkiye'de, Avrupa Birliği 'nde ve dünyada finansal tabloların konsolidasyonu ile ilgili yayınlanmış bulunan tebliğ ve Standardları; Türkiye'deki uygulamanın dünya uygulaması ile karşılaştırılarak incelemek amaçlanmıştır. 159
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Globalization have caused improvement in international trade and improved international trade have caused increase in businesses that work, invest, merge and provide financing internationally. Therefore increase in international firms have led to need for same kind of application procedures in accounting and finance processes. This need caused accounting standards in worldwide, improvement of reports that are appropriate (applicable) for these reports, and comprise of too many technical subjects in theory and application of international accounting. Balance sheet that is the picture of a company at that time and income statement that shows the results of activities of a period help to understand the company's financial position. Only if assets, liabilities and activity results are shown (booked) in accordance with the truth and straight forward the principle of informing the public could function (be effective). Financial tables that show financial position of a company that includes several business are called“consolidate financial tables”. These tables are the ones that reflect these businesses as one company. In this study theoretical structure of consolidation is aimed to be analyzed by comparing applications in Turkey with the applications around the world, published Standards and Communiques (official statements) that are related with the consolidation of financial tables in Turkey, European Union and around the world. 160