Sosyal öyküler ve video modelleme uygulamalarının otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda nezaket becerileri kazanımına etkilerinin incelenmesi
An investigation of the effects of social story and video modeling interventions on the acquisition of politeness skills in children with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 1003427
  2. Yazar: HANİFE ALEYNA AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET GÜLALDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) olan öğrencilerde nezaket becerilerinin (selamlaşma, istek belirtirken“lütfen”kullanma ve teşekkür etme) öğretiminde sosyal öykü ve video modelleme uygulamalarının etkililiği incelenmiştir. Araştırmanın amacı, iki farklı öğretim yönteminin nezaket becerilerine ilişkin doğru tepki üretimi üzerindeki etkisini ve kazanımların genelleme ile izleme/kalıcılık oturumlarında sürdürülme düzeyini ortaya koymaktır. Çalışma, tek-denekli deneysel yaklaşım kapsamında, 14-15 yaşlarında hafif düzey OSB tanısı bulunan iki erkek öğrenciyle yürütülmüştür. Sosyal öykü Katılımcı A'ya, video modelleme Katılımcı B'ye uygulanmış; veriler Nezaket Bilgi Formu (36 puan) ile öğretime yönelik (30 puan) ve genellemeye yönelik (30 puan) değerlendirmeler aracılığıyla toplanmıştır. Uygulamalar okul ortamında yürütülmüş; çoklu örnek ve toplum bağlamına yönelik düzenlemelerle genelleme desteklenmiştir. Bulgular, her iki yöntemin de hedef becerilerin edinimini anlamlı düzeyde artırdığını göstermiştir. Nezaket Bilgi Formu puanları Katılımcı A'da 5'ten 31'e yükselmiş; Katılımcı B'de 0–2 aralığından 22–27 aralığına çıkmıştır. Öğretime yönelik performans, her iki katılımcıda başlama düzeyinde 0 iken izleme/kalıcılık oturumlarında Katılımcı A'da 23–24, Katılımcı B'de 20–21 aralığında korunmuştur. Genelleme performansı da benzer biçimde artmış ve izleme/kalıcılıkta Katılımcı A'da 22, Katılımcı B'de 20 düzeyinde sürmüştür. Sonuç olarak, sosyal öykü ve video modelleme uygulamalarının OSB olan öğrencilerde nezaket becerilerinin öğretiminde etkili olduğu; kazanımların genellenebildiği ve izleme sürecinde korunduğu belirlenmiştir. Uygulamada yöntem seçiminin öğrenci profiline göre bireyselleştirilmesi, genellemenin öğretim sürecinin başından itibaren planlanması ve aile-okul iş birliğiyle doğal fırsatların artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examined the effectiveness of Social Stories and Video Modeling in teaching politeness skills—greeting, using“please”when making requests, and thanking—to students with Autism Spectrum Disorder (ASD). The study aimed to determine the effects of two instructional approaches on the production of correct responses related to politeness skills and to evaluate whether acquired skills were generalized and maintained during follow-up (maintenance) sessions. Using a single-case experimental approach, the study was conducted with two male students aged 14–15 diagnosed with mild ASD. Social Stories were implemented with Participant A, whereas Video Modeling was implemented with Participant B. Data were collected using the Politeness Knowledge Form (maximum score: 36) and through instructional (maximum score: 30) and generalization (maximum score: 30) assessment probes. Interventions were delivered in the school setting, and generalization was supported through multiple exemplars and arrangements targeting community-based contexts. Findings indicated that both interventions produced meaningful improvements in the targeted skills. Politeness Knowledge Form scores increased from 5 to 31 for Participant A and from 0–2 to 22–27 for Participant B. While instructional performance was 0 at baseline for both participants, maintenance levels were 23–24 for Participant A and 20–21 for Participant B. Generalization performance also increased and was maintained at 22 for Participant A and 20 for Participant B. Overall, Social Stories and Video Modeling were found to be effective for teaching politeness skills to students with ASD, with gains demonstrating generalization and maintenance. Practical implications include individualizing method selection based on learner characteristics, planning for generalization from the outset, and increasing natural learning opportunities through family–school collaboration.