Kamu alanı söylemleri: Evrenselci Cumhuriyet tartışması
- Tez No: 160077
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AĞAOĞULLARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
I. ÖZET Bu çalışma, politik yabancılaşma sorunu üzerine temellenmiştir. Politik yabancılaşma sorunu, yurttaşların ortak eylemlerinin ve iletişimlerinin ürünü olan, özerk bir alan olmaması demektir. Bu alan, yurttaşların ortak sorunlar hakkında tartışma yürüttükleri ve kolektif kararların alınmasına katkı sağladıkları yerdir. Politik yabancılaşmaya yanıt arayan söylemler aynı zamanda kamusal alan kurgularıdır. Özelikle Arendt'te politik eylem ile, Habermas'ta iletişimsel eylem ile inşa edilen kamusal söylemlerin aktörleri, eşit ve özgür kabul edilen yurttaşlardır. Bu çerçevede ilk bölüm, yurttaşlardan oluşan politik topluluğun kaynağı polise ve politik olanın ilk kayboluş sürecine ayrılmıştır. Birinci bölümle, ikinci bölümde yer alan tartışmaların anlaşılır kılınması amaçlanmaktadır. İkinci bölüm, ekonominin politik olan üzerindeki yabancılaştırıcı etkisine ve toplulukçu çözümün eleştirisine ayrılmıştır. Bu bölümün topluluğun politik kuruluşu başlığı altında, toplulukçuluğa karşı, politik toplulukçuluğun ilham kaynağı olan Arendt ile liberal/cumhuriyetçi diyalektiğini aşan bir sentez geliştirmeye çalışan Habermas'ın kamu alanı söylemleri irdelenmiştir. Sonuçta varılan nokta, oikosun/ekonominin/hanenin her şeyi çepeçevre kuşattığı bir dünyada politik olanın gerçekleştirilmesinin zor olduğudur. Fakat bu zorluğun tespiti, beraberinde politik olanın imkansızlığının kabulünü değil, kurucu bir politikaya çağrıyı içermektedir. 193
Özet (Çeviri)
II. ABSTRACT This study is based on the issue of political alienation. Political alienation problem means the lack of an autonomous area as a production of citizens ' common actions and communications. This is an area where citizens carry out discussions about common issues and contribute to the common decision makings. At the same time arguments looking for answers for the political alienation are also plans (fictions) of public sphere. Especially the actors of public discourses built with political action in Arendt and communicative one in Habermas are citizens who are accepted as equal and free. Within this framework the first chapter was assigned to polis which is the resource of political community consisted of citizens, and the process of the first disappearance of the political one. It is aimed that discussions in the first and second chapters are to be made understandable. It is tried to put forward what political one means at different historical periods and what its main elements are. These elements are the citizenship identified with praxis, the public sphere taken place with praxis, and a private sphere which lets the public sphere available. The second chapter is allocated to the alienation effect of the economy on political sphere and the criticism of communitarian solution. It is suggested that the political communitarian which is a new kind of communitarian in political literature must be discussed against communitarian. Arendt who is the resource of the inspiration for the political communitarianism, and Habermas who developed a synthesis over the liberal-republican dialect, are given a place within the framework of the political one's element. When it comes to the conclusion, it is the difficulty of the realization of the political sphere in a world where oikos/economicfhousehold surrounds everything all around. But the identification of this difficulty brings along a call for a promoter policy, not the acceptance of the impossibility of the political sphere. 194