Feodal dönemden modern döneme geçişte cezalandırma iktidarının dönüşümü
- Tez No: 160120
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MİTHAT SANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET“Feodal Dönemden Modern Döneme Geçişte Cezalandırma İktidarının Dönüşümü”adlı bu yüksek lisans tez çalışmasında, Batı Avrupa feodalitesinin çözülme sürecine girmesiyle birlikte, siyasal iktidarın ve toplumsal hayatın geçirdiği dönüşümlere paralel olarak cezalandırma uygulamalarının dönüşümü Mutlak Monarşiler döneminin sonuna kadar izlenmektedir. Feodal dönemde cezalandırma hakkı suça maruz kalan kurbanın kendisine ve ailesine tanınmış bir haktır. Kurban tarafın ailesi, suçlu tarafın ailesine karşı intikam edimlerine girişmektedir. Feodal siyasal iktidarın bu süreçte rolü ise intikam hakkını saptamak ve tanımaktan ibaret bir hakemlik faaliyetidir. Ortaçağda ticaretin canlanması ve kent devletlerinin oluşmasıyla birlikte kişisel intikam esasına dayanan ceza uygulaması kentsel hayatın önünde bir tehdit olarak algılanmaya başlamıştır. Kentte kurulan kurumlar ceza adaletini yerine getirmek doğrultusunda düzenlemeler yapmaya girişmişlerdir. Aynı zamanda kentin ceza politikası, kente kırsal alandan göç eden altsınıf mensuplarının denetimini sağlama rolünü üstlenmektedir. Kent devletleri döneminin sonuna doğru monarşi iktidarı güçlenmeye ve kent ceza adaletini üstlenmeye başlamıştır. Mutlak iktidar cezalandırma uygulamalarını toplumu itaat altına almanın bir aracı olarak kullanmaya girişmiştir. Mutlak monarşi cezalandırma tekelini eline alma çabasındadır. Bu doğrultuda kilisenin yetki alanına doğru cezalandırma iktidarını genişletmektedir. Avrupa'da Cadı Avı Dönemi bu sürece örnek teşkil etmektedir. Mutlaki dönemin sonuna doğru, burjuvazinin mutlak iktidar karşısındaki eleştirileri radikalleşirken, mutlakiyetin cezalandırma politikalarına karşı eleştiriler de yükselecektir. Mutlaki iktidarlar da bu dönemde cezalandırma uygulamalarını yumuşatma sürecine girecektir. Mutlak iktidarın cezalandırma politikasının oluşum süreci ve mutlakiyete yönelen eleştiriler günümüz ceza hukukunun oluşumu ve modern cezalandırma politikaları hakkında önemli veriler vermektedir. 130
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this LLM thesis, named 'Transformation of Punishment Power in the Transition from Feudal Age to the Modern Age", with enterance of the Western European Feudalism into the disintegration process, the transition of the punishment practices parallel to the transition of political power and social life is observed until the end of Absolute Monarchy Era. In the Feudal Age, right to punishment was a right granted to the victim himself or his family. Family of the victim could have attempts of revenge against the family of the offender. As to the function of the feudal political power, it consisted an arbitration activity to ascertain and recognize the right of revenge.. In the Medieval, as a result of ascent of trade and formation of city states, the practice of punishment based on the principle of individual revenge started to be percieved as a threat against the urban life. Institutions founded in the city attempted to do regulations aimed at ensuring criminal justice. Punishment policy of the city, at the same time, had a function of controlling the underclass members who had migrated to the city from the rural areas. Through the end of the city states period, monarchy power started to strengthen and undertake the city criminal justice. Absolute political power attempted to use the practices of punishment as a means of forcing the society to obey itself. Absolute Monarchy was in try to own to the punishment monopoly. In this context, it was expanding its power through the authority zone of the Church. The period of the Witch Hunting in Europe is an example to this process. Through the end of the Absolutist Period, while critiques of the bourgeoisie against the absolute power were radicalizing, the critiques against the punishment policy of the absolute power were going to ascend as well. Absolute powers were going to enter into the process of the assuaging the punishment practices. The formation process of the punishment policy of the absolute power and the critiques inclined to the absolutism provide important data about the formation process of modern criminal justice and punishment policies. 131