Yaşam öyküleri üzerinden kadınlık deneyimleri
Experiences of women through life stories
  1. Tez No: 160125
  2. Yazar: BİLGEN CENNET TÜMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERPİL SANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Son yıllarda feminist ajandalardaki en tartışmalı ve popüler meselelerden biri deneyim ve deneyim anlatılarıdır. Feminist politikalara yeni bir boyut kazandıran deneyim tartışmaları ağırlıklı olarak kendi seslerini ve gerçekliklerini ana akım Batı femmizminde bulamayan üçüncü dünyalı feministler, siyah feministler ve lezbiyen feministler tarafından gündeme taşınmıştır. Bu süreçte dünyadaki düşünsel ve politik iklimde dönüşümler gerçekleşmiş ve“modernist”paradigmaların küresel iddialarının yerini kuvvetli bir bölgesel niteliği olan yerel tartışmalar almıştır. Modernizmin üst- anlatılarına yöneltilen postmodernist eleştiriler ve“farklılık”a yapıla vurgunun artması feminist ajandaların temel tartışma ekseninin kadın-erkek arasındaki eşitlik/farlılık meselesinden kadınlararası farklılık tartışmalarına dönüşmesine katkıda bulunan etmenlerdendir. Bu yüzden farklı kadınlık deneyimleri anlatılan artış göstermiş ve kadınlık deneyimlerinin feminist kuramdaki yeri yeniden tartışılmaya başlanmıştır. Feminizmde yerellik potansiyeli ve yerel politikalar üretme olanakları, farklı kadınlık deneyimlerini görünür kılmaya uygun zemin oluşturmaya çalışan son dönem feminist hareketin en önemli meselesi haline geldi. 1990'lardan bu yana,“Yerli Feminizm”tartışması ve farklı kadınlık deneyimlerine feminist düşüncede yer verme eğilimi Türkiye'deki feminist hareketi de etkilemiştir. Bu araştırmada yapılmaya çalışılan farklı deneyimlerin, eğitimin, ait olunan kültürün, sosyo-ekonomik durumun kadınların anlam sistemlerini farklı kıldığını, hareket alanlarını kısıtladığı yada genişlettiğini, ezilme pratiklerinde farklılıklar yaratığını ortaya çıkarmak. 119Araştırmanın amacı, kadınların kendilik algıları ile deneyimleri arasındaki ilişkiyi tartışmak. Araştırma sürecinde elde edilen bulgular farklı kadınlık deneyimlerinin ve seslerinin feminist düşünceye dahil edilmesi ve temsil edilmesi gerektiğini ileri süren feminist yaklaşımları destekler niteliktedir. 120
Özet (Çeviri)
SUMMARY In recent years, the issue of experience and narratives of experiences have been the most popular issues under debate in feminist agendas. Approaches on experience which have gained a new dimension in feminist politics, have been developed mostly by third world, black and lesbian feminists who cannot find their voices and realities under the mainstream western feminist theory. In this process, the political and intellectual climate around the world has been changed and the local discourses which have a strong regional characteristic took the place of global claims of modernist paradigms. Postmodernist critiques on meta- narratives of modernist paradigms and emphases on differences help feminist agendas to shift“equility/difference between women and men”debate to“difference among women”debate. For this reason, the narratives of experiences of different women have increased and the position of womanhood experiences has begun to rediscussed. The potential of local feminism and posibility of setting local feminist politics are now the main important concerns of feminist movement which constitute the appropriate basis to make visible different womenhood experiences. Since the 1990's,“Local Feminism”discourses and the tendency of theorizing different kind of women experience have been ifluencing the feminist studies in Turkey. This study seeks to reveal that different experiences of women which are changing acording to marital status, educational background, cultural belongings and socio- economical conditions constitute different womenhood conditions in terms of mobility, practises of opression, self-empowerment and needs. 121The aim of this study is to argue the relation between women's self-understandings and experiences. The findings of the study supports the feminist approaches which claims that variation in the experiences of femininity and different women's voices should be included in feminist thought and should be represented. 122