Yardımcı üreme teknikleri kullanılan sikluslarda basit folikül kistlerinin klinik gebelik sonuçlarına etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of ovarian cysts on clinical pregnancy results in vitro fertilization cycles
  1. Tez No: 775699
  2. Yazar: BEGÜM ERTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL POSACI, PROF. DR. ÖMER ERBİL DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
AMAÇ: İn vitro fertilizasyon işlemi gebelik sağlanamayan çiftlerin tedavisinde kullanılan son basamak işlemlerinden birisidir. Son zamanlarda artan ileri yaş gebelik istemleri ve çeşitli çevresel nedenlerle gebeliklerin daha geç bir yaşa ertelenmesi söz konusudur. Özellikle azalmış over rezervi olan ve/veya ileri yaş olan kadınlarda in vitro fertilizasyon siklusuna başlarken basit kist saptanabilir. Bu çalışmamızda bazal ultrasonografi günü basit kist saptanan hastaların klinik gebelik sonuçları karşılaştırıldı. ARAÇ VE YÖNTEM: Çalışma, Dokuz Eylül Üniversitesi Girişimsel Olmayan Araştırmalar Etik Kurulu'ndan alınan izin sonrasında gerçekleştirildi. Çalışma kapsamında 2010-2020 yılları arasında Dokuz Eylül Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı bünyesine bağlı olarak görev yapmakta olan Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi'ne başvuran, IVF siklus başlangıç günü kisti olan ve olmayan 273 hastanın verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Kist grubu 137 olgudan oluşmaktadır. Kisti olmayan 136 katılımcı kontrol grubu olarak isimlendirildi. Çalışmamızda in vitro fertilizasyon işlemi başlarken bakılan bazal ultrasonografi günü kisti olan ve olmayan hastalar klinik gebelik sonuçları karşılaştırıldı. Kisti olan grup 10-15 mm, 16-20 mm ve 21 mm ve üzeri kisti olanlar olmak üzere üç gruba ayrıldı. Çalışma sonunda kist çapı için eşik değer bulunmaya çalışıldı. Kontrol grubuna, kist grubuna benzer zamanlarda in vitro fertilizasyon siklusu başlanmış, benzer infertilite nedeni ve benzer yaş grubu olan hastalar seçildi. 1999 yılında Segal ve ark. yayını kaynak alınarak %95 güven düzeyinde power %80 için basit kisti olan en az 127, olmayan 127 olgunun taraması yapılması planlandı (±%10). Hastanemizdeki rutin kayıtlarda; hastaların yaş, gravide ve pariteleri, özellikli obstetrik özgeçmiş öyküsü, infertilite nedeni, ektopik gebelik öyküleri, ek hastalıkları, geçirilmiş operasyon öyküsü, önceki ilaç kullanımı, sigara kullanımı, adet sancısı (dismenore), cinsel ilişki sırasındaki ağrısı (disparoni), adet döneminde-adet dönemi haricinde veya ay boyunca devam eden kronik pelvik ağrı, hirsutizm ve galaktore varlığı sorgulandı. Hirsutizm skorlamasında Ferriman-Gallwey Skorlama sistemi kullanılmıştır. Ayrıca infertilite dosyalarında belirtilen; AMH düzeyi, in-vitro fertilizasyon siklus stimülasyon rejimi, bazal ultrasonografi günü saptanan sağ-sol ve toplam over antral folikül sayısı, bazal ultrasonografi(menstrüel siklusun 2.-4.günü) günü kist saptanırsa boyutu, içeriği ve hangi overde yer aldığı, yine kist varsa bazal ultrasonografi günü serum östradiol, LH ve progesteron düzeyi, in-vitro fertilizasyon indüksiyon süresi, gonadotropin başlangıç dozu, total kullanılan gonadotropin miktarı, ovulasyon trigger tipi, varsa ovulasyon trigger günü östradiol ve progesteron düzeyi, varsa midluteal östradiol ve progesteron, siklus iptal oranı, elde edilen oosit sayısı, oluşan embriyo sayısı, metafaz 2(M2) oosit sayısı, fertilizasyon oranı, transfer edilen embriyo sayısı ve grade'i, embriyo transferine karar verildiği gün endometrial kalınlık, klinik gebelik sonucu, canlı doğum oranı ve luteal destek kullanımı(progesteron, östradiol, GnRH- analoğu) veri tabanımıza oluşturmuştur. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen hastalar bazal ultrasonografi günü(mestrüel siklusun 2.-4. günü) 10 mm ve üzerinde kisti olanlar ve olmayanlar olarak iki gruba ayrıldı. Kisti olan 137 hasta olgu grubu, kisti olmayan 136 hasta kontrol grubu olarak alındı. Olgu rapor formlarına bu şekilde kaydedildi. Kist grubunun yaş ortalaması 34,93±5,17, kontrol grubunun yaş ortalaması 36,31±4,75'tir (p=0,022). Gravide, parite ve AMH değişkenleri açısından kist ve kontrol grubu arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmamaktadır. İndüksiyon süresi kist grubunda ortalama 9,72±2,00 gün, kontrol grubunda ise 10,24±1,87 gündür (p=0,027). Toplam gonadotropin dozu ortalaması kist grubunda 3193,61±1240,53, kontrol grubunda 3593,29±1204,68'dir (p=0,007). Siklus sayısı, toplam antral folikül sayısı, ovulasyon tetikleme günü, toplanan oosit sayısı, M2 oosit sayısı, fertilize olan oosit sayısı ve oluşan embriyo sayısı değişkenleri açısından kist ve kontrol grubu arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmamaktadır. Ovulasyon tetikleme günü E2, LH, progesteron ve midluteal serum E2, progesteron, transfer edilen embriyo sayısı, endometrial kalınlık, bebek doğum haftası ve bebek doğum kilosu değişkenleri açısından kist ve kontrol grubu arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmamaktadır. Kist grubunda luteal östrojen kullanım oranı %76,64 iken kontrol grubunda %81,62'dir. Luteal progesteron kullanımı her iki grupta da mevcuttur. Luteal GnRH – analoğu kullanımı kist grubunda %43,80, kontrol grubunda ise %32,35'tir. Çoğul gebeliğin dağılımı kist ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark göstermekte olup (p=0,032) kist grubunda ikiz gebelik %6,57, kontrol grubunda %1,47'dir. Buraya kadar olan tüm bulgular kisti olan ve olmayan gruplar arasında karşılaştırılmıştır. Tüm grubu klinik gebeliğe göre karşılaştırırsak; yaş ortalaması klinik gebelik olmayan grupta 36,15±4,99, olan grupta 33,86±4,65'dır (p=0,001). Toplam antral folikül sayısı ortalaması klinik gebelik olmayan grupta 7,01±4,18, olan grupta 9,81±5,77'dir (p=0,001). Toplam gonadotropin dozu ortalaması klinik gebelik olmayan grupta 3481,82±1282,05 IU, olan grupta 3101,75±1032,47 IU'dir (p=0,017).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In vitro fertilization method is one of the last step procedures used in the treatment of couples who cannot achieve pregnancy. Lately, there has been an increasing demand for advanced age pregnancy and various environmental reasons, delaying pregnancies to a later age. A simple cyst can be detected when starting the in vitro fertilization cycle, especially in women with reduced ovarian reserve and/or advanced age. In this study, clinical pregnancy outcomes of patients with simple cysts on the day of baseline ultrasonography were compared. MATERIALS AND METHOD: The study was conducted after the ethical approval was obtained from the Non-Invasive Studies Ethics Board of Dokuz Eylul University. Within the scope of the study, the data of 273 patients with and without cysts on the IVF cycle start day were evaluated retrospectively, who applied to the Assisted Reproductive Treatment Center, which is affiliated to the Department of Obstetrics and Gynecology of Dokuz Eylül Medical Faculty Hospital, between 2010 and 2020. The case with 137 cysts will be referred to as the case group. 136 participants without cysts were named as the control group. In our study, patients with and without cysts on the basal ultrasonography day at the beginning of the in vitro fertilization procedure were compared in terms of clinical pregnancy outcomes. The group with cysts was divided into three groups as 10-15 mm, 16-20 mm, and those with cysts of 21 mm or more. At the end of the study, it was tried to find the threshold value for the cyst diameter. In the control group, in vitro fertilization cycle was started at similar times to the cyst group, and patients with similar infertility reasons and similar age groups were selected. Based on the 1999 publication of Segal et al., it was planned to screen at least 127 cases with simple cysts and 127 cases without (±10%) for power 80% at 95% confidence level. In the routine records in our hospital; patient's age, gravity and parity, specific obstetric history, cause of infertility, ectopic pregnancy history, comorbidities, previous operation history, previous drug use, smoking, menstrual pain (dysmenorrhea), pain during sexual intercourse (dyspareunia), chronic pelvic pain, hirsutism and galactorrhea was questioned. Ferriman-Gallwey Scoring system was used for hirsutism scoring. Also mentioned in infertility files; AMH level, in-vitro fertilization cycle stimulation regimen, number of right-left and total ovarian antral follicles detected on the basal ultrasonography day, if the cyst is detected on the basal ultrasonography (2nd-4th day of the menstrual cycle), its size, content and in which ovary it is located, again If cyst is present, serum estradiol, LH and progesterone level on the day of basal ultrasonography, in-vitro fertilization induction time, gonadotropin starting dose, total amount of gonadotropin used, ovulation trigger type, ovulation trigger day, if any, estradiol and progesterone level, if present, midluteal estradiol and progesterone, cycle cancellation rate, number of oocytes retrieved, number of embryos formed, number of metaphase 2 (M2) oocytes, fertilization rate, number and grade of embryos transferred, endometrial thickness on the day of embryo transfer decision, clinical pregnancy outcome, live birth rate and use of luteal support ( progesterone, estradiol, GnRH- analogue) created our database. FINDINGS: The patients included in the study were divided into 2 groups as those with cysts of 10 mm and above on the basal ultrasonography day (2nd-4th day of the menstrual cycle) and those without cysts. 137 patients with cysts were taken as the case group, and 136 patients without cysts were taken as the control group. The mean age of the cyst group was 34.93±5.17, and the mean age of the control group was 36.31±4.75 (p=0.022). There was no statistically significant difference between cyst and control group in terms of gravity, parity and AMH variables. The mean induction day was 9.72±2.00 day in the cyst group and 10.24±1.87 day in the control group (p=0.027). The mean total gonadotropin dose was 3193.61±1240.53 in the cyst group and 3593.29±1204.68 in the control group (p=0.007). There was no statistically significant difference between the cyst and control groups in terms of the variables of cycle count, total antral follicle count, ovulation trigger day, number of oocytes collected, number of M2 oocytes, number of fertilized oocytes and number of embryos formed. There was no statistically significant difference between the cyst and control groups in terms of ovulation trigger day E2, LH, progesterone and midluteal serum E2, progesterone, number of embryos transferred, endometrial thickness, baby birth week and baby birth weight variables. While the rate of luteal estrogen usage in the cyst group was 76.64%, it was 81.62% in the control group. Luteal progesterone use is available in both groups. The use of luteal GnRH analog was 43.80% in the cyst group and 32.35% in the control group. The distribution of multiple pregnancy shows a statistically significant difference between the cyst and control groups (p=0.032), with twin pregnancy being 6.57% in the cyst group and 1.47% in the control group. All findings so far have been compared between groups with and without cysts. If we compare the whole group according to clinical pregnancy; the mean age was 36.15±4.99 years in the group without clinical pregnancy and 33.86±4.65 years in the group with no clinical pregnancy (p=0.001). The mean number of total antral follicles was 7.01±4.18 in the group without clinical pregnancy and 9.81±5.77 in the group with no clinical pregnancy (p=0.001). The mean total gonadotropin dose was 3481.82±1282.05 IU in the group without clinical pregnancy and 3101.75±1032.47 IU in the group with no clinical pregnancy (p=0.017).