Üreme çağındaki kadınlarda endometrial örneklemede sınır yaş değerinin belirlenmesi
The determination of the threshold age value in endometrial sampling in women of reproductive age
  1. Tez No: 951291
  2. Yazar: ÖMER FARUK BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM AKGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, anormal uterin kanama ile başvuran reprodüktif çağdaki kadınlarda endometrial biyopsinin her hastaya rutin olarak uygulanmasının gerekliliğini, malignite riski ve olası risk faktörleriyle ilişkili olarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışma, 15.05.2024–15.03.2025 tarihleri arasında kurumumuz jinekolojik müdahale sekreterliğine endometrial biyopsi randevusu ile başvuran hastalar arasında, belirlenen dahil edilme ve dışlanma kriterlerine göre yürütülmüştür. Tüm olgularla yüz yüze görüşülerek detaylı anamnez alınmış, jinekolojik muayeneleri tek hekim gerçekleştirilmiştir. Hastaların obstetrik ve medikal öyküleri, kullandıkları ilaçlar, sigara kullanımı, ailede malignite öyküsü gibi faktörler sorgulanmış; endometrial kanama paterni ayrıntılı şekilde değerlendirilmiştir. Ardından transvajinal ultrasonografi ile endometrium kalınlığı, myom ve over patolojileri kaydedilmiştir. Toplam 1340 hasta değerlendirilmiş olup, yetersiz örnekleme, endometrial örnek alınamaması veya sitolojik olarak neoplazi/displazi saptanan olgular dışlanarak, 1186 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Endometrial biyopsi sonuçlarına göre hastalar iki gruba ayrılmıştır. Bu iki grup arasında elde edilen klinik veriler istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Değerlendirmelerde IBM SPSS version 20 programı kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık sınırı olarak p9.5 mm, luteal fazda ise >13.5 mm cut-off değeri ile anlamlı risk artışı tespit edildi. Premalign/malign patolojiler, daha çok foliküler fazda, Sınıf 2-3 obezite grubunda ve ara kanama şikâyeti olan hastalarda saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate whether performing endometrial biopsy routinely in all reproductive-age women presenting with abnormal uterine bleeding (AUB) is necessary, in relation to malignancy risk and potential risk factors. Materials and Methods: This prospective study was conducted between May 15, 2024, and March 15, 2025, among patients who presented to the gynecological intervention unit of our institution with appointments for endometrial biopsy. Patients were included according to predefined inclusion and exclusion criteria. Detailed anamnesis was obtained through face-to-face interviews, and all gynecological examinations were performed by a single physician. Obstetric and medical histories, medication use, smoking status, and family history of malignancy were recorded. The pattern of endometrial bleeding was assessed in detail. Subsequently, transvaginal ultrasonography was used to evaluate endometrial thickness, fibroids, and ovarian pathologies. A total of 1,340 patients were assessed. After excluding those with inadequate samples, inability to obtain endometrial tissue, or cytological evidence of neoplasia/dysplasia, 1,186 patients were included in the study. Based on the endometrial biopsy results, patients were divided into two groups. Clinical data obtained from these two groups were statistically compared. IBM SPSS version 20 software was used for statistical analysis. A p-value 9.5 mm in the follicular phase and >13.5 mm in the luteal phase. Premalignant/malignant pathologies were more commonly detected in the follicular phase, in patients with class 2–3 obesity, and in those reporting intermenstrual bleeding.