Construction of womanhood through fitrat, the case offemale preachers in Turkey
Fıtrat kavramı üzerinden kurgulanan kadınlık, Türkiye'de kadın vaizler örneği
  1. Tez No: 605885
  2. Yazar: BETÜL ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR SAKTANBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu tez, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda çalışan kadın vaizlerin mesleki faaliyetleri aracılığıyla yayılan fıtrat kavramı ile kadınlığın nasıl inşa edildiğini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın temel bağlamını, 2004 yılından bu yana kurumda kadınların istihdamının ve kadınlara yönelik faaliyetlerin arttırılması politikası oluşturmaktadır. Kurumun, 2010 yılı itibari ile AKP hükümeti tarafından kadınlar, aile ve dezavantajlı grupları kapsayacak şekilde dönüştürülen görev ve sorumluluklarına özellikle odaklanılmaktadır. Bu arada, AKP politik gücünün artması ile geldiği baskın politik pozisyonu aracılığıyla çeşitli devlet kurumlarını araçsallaştırmıştır. R.T. Erdoğan'ın 2010 yılında kadın-erkek eşitliğine inanmadığını kamuya ilan etmesi sonrası, AKP'nin toplumsal cinsiyet politikaları ve söylemleri belirginleşen bir şekilde fıtrat kavramı üzerinden tanımlanmıştır. Fıtrat kavramı ile beraber, toplumsal cinsiyet eşitliğine meydan okumak için cinsiyet adaleti kavramı da seferber edilmiştir. Özellikle Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Aile ve Dini Rehberlik Bürolarındaki kadın vaizlerin çalışmaları, AKP hükümetinin toplumsal cinsiyet ideolojisini yaymak üzere yeniden tasarlanmıştır. Mesleğin içinde ve meslek üzerinden oluşturulan uygun kadınlığın inşasını anlamak üzere Diyanet İşleri Başkanlığı'nda çalışan on üç kadınla derinlemesine görüşmeler yapıldı. Kadınların yaşam öyküleri; temelde fıtrat kavramı, toplumsal cinsiyet adaleti kavramsallaştırması ve kadınların rol ve sorumluluklarının kadın istihdamı ile ilişkisi açılarından analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze how womanhood has been constructed with the concept of fıtrat through the professional activities of female preachers who work at Diyanet İşleri Başkanlığı. The main objective of the study is to examine the policy of increasing employment of women and activities for them at the institution since 2004. A specific focus is given to the transformation of the institution under the rule of the AKP government, especially by 2010, since its duties and responsibilities were expanded to include women, family, and disadvantageous groups. Meanwhile, AKP favored a more dominant position in politics for the instrumentalization of various state institutions. Since the first public declaration of R.T. Erdoğan about his disbelief in gender equality in 2010, together with a particular Islamic reference to the concept of fıtrat, the gender policies and discourses of AKP have been increasingly framed within the scope of this concept. The concept of fıtrat has been mobilized together with the conceptualization of gender justice for challenging gender equality. The works of female preachers, especially in the Family and Religious Guidance Bureaus connected to Diyanet İşleri Başkanlığı, have been redesigned to disseminate the gender ideology of the AKP government. To understand the construction of proper womanhood within and through the profession, in-depth interviews were conducted with thirteen women who work at Diyanet İşleri Başkanlığı. The life narratives of women are analyzed in terms of their perspectives on the concept of fıtrat, gender justice, and women's employment concerning women's roles and responsibilities.