Atatürk'ün askerliğe ilişkin görüşleri ve bu kapsamda yazdığı askeri eserlerin tahlili
Atatürk's views about military and military works analysing
  1. Tez No: 160128
  2. Yazar: MURAT BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İZZET ÖZTOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Atatürk öğrenim hayatına olduğu gibi, meslek hayatına da asker olarak başlamıştır. Tarih sahnesine önce subay, sonra komutan olarak çıkmış ve hayatını bir milletin kurtarıcısı ve devlet adamı olarak tamamlamıştır. Atatürk'ün 1905 yılından 1923 yılına kadar, yaklaşık 18 yıl süren askerlik hayatındaki olaylar ve gelişmeler, onun askerlik bilgi ve tecrübelerini geliştirmeye yardımcı olmuştur. Sistemli bir askeri eğitim gören, önemli bütün rütbelerini muharebe meydanlarında alan, kazandığı askeri başarılarla Birinci Dünya Harbinin akışını ve süresini değiştiren, İstiklal Harbi ile bağımsız ulusal devletimizin kurulmasını sağlayan ve bütün mazlum milletlerin kaderini etkileyen Atatürk'ün, askerlikle ilgili görüşleri özellikle askerler için son derece önemlidir. Bu kapsamda hazırlanan çalışmanın ilk bölümünde; Atatürk'ün kişiliğinin oluşmasında ve yetişmesinde etkili olan aile çevresi, okuduğu okullar ile mesleki hayatına kısaca değinilmiştir.“Atatürk'ün Askerliğe İlişkin Görüşleri”başlığını taşıyan ikinci bölümde Atatürk'ün ordu, askerlik ve askeri yönetim hakkındaki görüş ve önerileri;“Atatürk'ün Askeri Uygulamaları”başlıklı üçüncü bölümde Atatürk'ün askeri yönünü oluşturan etmenlerden biri olan askeri deneyim birikiminin katıldığı savaşlarda oluşması ve bunu uygulaması incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise; Atatürk'ün üzerinde önemle durduğu askeri eğitim ile askeri harekat yönetimi hakkındaki bilgi ve kuramlara yönelik yayınladığı askeri eserler incelenmiştir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Like in his educational life, Atatürk has began his occupational life as a soldier. He has taken his role in the history as an officer and then as a commander and he has completed his life as saver of his people and a statesman. The events and the progresses in Atatürk's military life which is lasted in 18 years, from 1905 to 1923, have helped him to get his military knowledge and gain experience. Military remarks of Atatürk, who has had a systematic military training, has gained all his important ranks at the battlefiled, with his military glories which changed the destiny and lasting time of the first world war, with the independence war who let to settle down our independent national state and effects the destiny of all poor publics are very important especially for the soldiers. In the first section of this study which is prepared for this purpose, his family, friends, the schools he attended and his occupational life which are affected Atatürk's character has been briefly included. In the second section which's topic is“Atatürk's Military Remarks”, Atatürk's remarks about army, military service and management; in the third section which's topic is“Atatürk's Military Applications”, the factors that effect Atatürk's military character which comes from his military experience that is gained at the wars he attended and the applications of that experience have been inspected. Finally in the forth section the printed military achivements which are about the knowledges and theory on the military training and military application management that Atatürk especially pointed on, have been inspected. V