Çevre ve Sayıştay
Environment and Turkish count of Court of Account
- Tez No: 160146
- Danışmanlar: PROF.DR. CAN HAMAMCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
ÖZET: Hava, su, toprak kirlenmesiyle başlayıp, bitki örtüsü ve hayvan topluluklarının yok olmasına kadar uzanan çevre soranları, en azından sorunlarla karşılaşanlarda belli bir gelecek kaygısı uyandırmıştır. Çevre sayıştaylar için önemlidir çünkü denetimlerine tabi kurumlar için çevre önemlidir. Aslında önemliliği belirleyen sayıştaylar değildir, onlar sadece önemli olduğunu gördükleri her konuyu parlamento ve kamu adına denetlemekle görevlidirler. Sayıştayların, çevreye ilişkin konuları da denetim alanlarına dâhil etmeleri varlık nedenleriyle doğrudan ilişkili bulunmaktadır. Kim çevreye zarar veriyor veya çevresel değerleri tehlikeye atıyorsa aynı zamanda kamu malına da zarar veriyor demektir düşüncesi, çevreye ilişkin konularda kamuya (halka) hesap verme sorumluluğu ve bu sorumluluğun yerine getirilmesi aşamasında son on yıldır sayıştay denetimi gündeme gelmektedir. Sayıştay klasik düzenlilik denetimi kapsamında çok sınırlı çevre denetimi yapmakta dır. Bu kapsamda sözleşmelerin tescili sırasında ÇED'in aranması yönteminin de 2005 yılı başından itibaren, 5018 sayılı Yasa gereği ortadan kaldırılmasıyla çevre denetiminde kullanılabilecek bir araçtan yoksun kalındığı görülmektedir. Performans denetimi tekniğiyle üretilen raporların yarısından fazlasının çevre konulu olması umut vericidir. Bu raporların parlamentoya sunulması yanında kamuoyuna açıklanması nedeniyle, yazılı ve görsel basında çok sayı da olumlu haber yer almıştır. Bu çok sınırlı çevre denetiminin bile, çevre yönetiminin daha iyi işlemesi, çevre konusundaki parlamento sürecini olumlu etkilemesi ve kamuoyunun çevre konusundaki duyarlılığının artmasına olumlu katkısının olacağı kuşkusuzdur. Sayıştay'ın çevre denetimi yapmasının önünde yasal engel bulunmamaktadır. Ancak, Sayıştay'ın eğitilmiş denetçileri çevre denetiminde görevlendirmediğini, stratejik amaçlarıiçinde çevre denetimini açıkça belirtmediğini, çevre denetimi için kullanılabilecek teknik ölçüt, metodoloji ve rehberler hazırlayıp özel örgütlenmelere gitmediğini, çevreyi önemli ölçü de etkileyecek kurumların hesaplarını inceleyen denetçileri çevre konusunda özel olarak yönlendirmediğini, görmekteyiz. Sayıştay'ın mevcut haliyle, gelişmiş ülke Sayıştaylarının çevre denetimine yaklaşım ve uygulamalarından hayli uzak olduğu sonucuna varmak yanlış olmayacaktır. SUMMARY: Starting with air, water, and soil pollution, changes in plant and animal fauna and loss in biodiversity, and are all of a great importance of the future concerns. The main idea behind Whoever causes any damage to environment also considered causing harm on national prosperities is to response public concerns; identify the Supreme Audit Institutions as the main body for having rights of direct inspection since 1995. Supreme Audit Institutions is the main structure because under its umbrella it has major inspecting organizations. Although Supreme Audit Institutions is not the one institute that defines the importance, it has the all the necessary responsibilities for assessment of any harm on behalf of the public institutes. Furthermore, because of its classical structure, Turkish Court of Account has a little experience in environmental inspections. In this aspect, with cancellation of the Legislation numbered 5018 in 2005 for EIA (Environmental Impact Annalist) reports search methods, an efficient method for investigation of trade agreements for the preventive environmental meas ures has been lacking. Although it is promising that over 50% of all the reports produced by the performance inspection technique, being related to environmental issues. Even with these limited environmental inspections, there is no doubt that environmental management will progress, parliamentary process will be affected positively and public awareness will increase. II
Özet (Çeviri)
içinde çevre denetimini açıkça belirtmediğini, çevre denetimi için kullanılabilecek teknik ölçüt, metodoloji ve rehberler hazırlayıp özel örgütlenmelere gitmediğini, çevreyi önemli ölçü de etkileyecek kurumların hesaplarını inceleyen denetçileri çevre konusunda özel olarak yönlendirmediğini, görmekteyiz. Sayıştay'ın mevcut haliyle, gelişmiş ülke Sayıştaylarının çevre denetimine yaklaşım ve uygulamalarından hayli uzak olduğu sonucuna varmak yanlış olmayacaktır. SUMMARY: Starting with air, water, and soil pollution, changes in plant and animal fauna and loss in biodiversity, and are all of a great importance of the future concerns. The main idea behind Whoever causes any damage to environment also considered causing harm on national prosperities is to response public concerns; identify the Supreme Audit Institutions as the main body for having rights of direct inspection since 1995. Supreme Audit Institutions is the main structure because under its umbrella it has major inspecting organizations. Although Supreme Audit Institutions is not the one institute that defines the importance, it has the all the necessary responsibilities for assessment of any harm on behalf of the public institutes. Furthermore, because of its classical structure, Turkish Court of Account has a little experience in environmental inspections. In this aspect, with cancellation of the Legislation numbered 5018 in 2005 for EIA (Environmental Impact Annalist) reports search methods, an efficient method for investigation of trade agreements for the preventive environmental meas ures has been lacking. Although it is promising that over 50% of all the reports produced by the performance inspection technique, being related to environmental issues. Even with these limited environmental inspections, there is no doubt that environmental management will progress, parliamentary process will be affected positively and public awareness will increase. IIThese reports have been presented to the parliament and resulting public and audio-visual news has been positive. There is no objection within the legal sanction for Turkish Court of Account's envi ronmental inspection, because it has classical establishments and performance experience. Nevertheless, it is observed that Turkish Court of Account is not commanding these trained inspectors for environmental inspections, among its strategic objectives there is not any de fined environmental inspection plans, there is no preparation for defining technical method ologies, or guidelines or structural organizations within its system, and also there is not any special attention on directing inspector who specifically involve in financial inspection of all the related organizations. In summary, it would not be mistaken to conclude that with the cur rent structure and status, Turkish Court of Account is left quite far from the other developed country's Supreme Audit Institutions environmental approaches and applications. Ill