Türkiye'de gerçeklik televizyonu ve yeni televizyon kültürü
Reality television and the new television culture in Turkey
- Tez No: 160147
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT ÇAPLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
ÖZET İlk örnekleri 1990'ların sonunda ortaya çıkan“gerçeklik televizyonu”, 2000'li yılların başından itibaren Türkiye'de de üretilmektedir. Çoğunlukla“yeni”program metinleri olarak tanımlanan ve incelenen gerçeklik televizyonu, televizyon kültürünü dönüştürmek bakımından yenilikler barındırmakla birlikte, varolan çeşitli söylemleri, türleri ve teknikleri de yeniden üretmektedir. Gerçeklik televizyonunun tarihsel olarak hangi pratiklerden beslendiğini inceleyen bu tezde; gözetim, sıradanlık, interaktivite, üretim ilişkileri çözümlenmekte ve Biri Bizi Gözetliyor programı örneğinde tartışılmaktadır. Sıradanlığın demokratik bir katılım potansiyeli olarak sunulduğu, gözetimin baskıcı anlamının dönüştürüldüğü, boş zaman olarak adlandırılan alanın emek, üretim ve iktidar ilişkileri bağlamında değerlendirildiği ve“gerçeklik”in kendini ifade etme, itiraf ve dönüşüm pratiklerini görünür kılmak için kullanıldığı gösterilmektedir. 263
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Reality television that emerged in the 1990s, has also been produced in Turkey since the early 2000s. Reality television which has usually been identified and analysed as a“new”program text can be traced to existing discourses, genres and techniques, although it does involve innovations in transforming the television culture. In this dissertation that historically explores the underlying practices of reality television; surveillance, ordinariness, interactivity and relations of production are analysed and discussed within the context of a case study, Biri Bizi Gözetliyor. The dissertation demonstrates that ordinariness is presented as a potential for democratic participation, the opressive meaning of surveillance has been transformed, the domain called leisure is valued in terms of labour, production and power relations, and“reality”is used for making visible practices of self-expression, confession and individual transformation. 264