Avrupa Birliği-Türkiye ilişkileri
European Union-Turkey relations
  1. Tez No: 160159
  2. Yazar: ANIL YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NAİL ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
ÖZET Türkiye Cumhuriyeti'nin dış politikası, asırlar boyunca yaşananların bir harmanı, bir etkileşimidir. Dayandığı bu temellerin altında yatan bazı dinamikler mevcut olup, bu asli öğeler 82 yıllık tarihi boyunca hiç değişmemiş ve Cumhuriyet'in kurucusu Ulu önder Atatürk'ün belirlediği çizgide ilerlemiştir. Aynen Türk dış politikasının uzun yıllara dayanan geçmişi gibi Avrupa bütünleşmesi hareketinin temelinin inşası da en azından teorik bazda yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Ancak, pratikte ilerleme kaydedilmesi 20. yüzyılın ikinci yarısında gerçekleşmiştir. Yüzünü önemli ölçüde Batı'ya çevirmiş olan Türkiye'nin Avrupa Birliği ile olan karşılıklı ilişkileri bazen sorunlu bazense ahenkli bir şekilde ilerlemiş ve müzakere sürecinin başlamasına aylar kalan bugüne gelinmiştir. Hazırladığım bu çalışmada Türk Dış Politikasını, Avrupa bütünleşme hareketini ve bu iki dinamiğin kesişmesini açıklamaya çalışmaktayım. Ayrıca, Avrupa ile bir bütün olmaya çalışan Türkiye'nin, Avrupa dışındaki dünyada varolan alternatifleri üzerine de vurgu yapmaya çalışmaktaydım. 190
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Foreign policy of Turkish Republic is the gathering and interaction of several ages. There are some dynamcs behind its basis which have never ever changed during its 82 years of existance and have followed the way that the founder of the Republic, Mustafa Kemal ATATÜRK, has lied down. Like Turkish Foreign Policy's centuries old history, European integration movement depends on the accumulation of centuries old experience, at least in theoretical basis. On the other hand, process in practical manner has only reached by the second half of the 20th century. West oriented Turkey's relations wth the European Union has faced problematic periods together with harmonious times and has reached the current point in which accession negotiation period is thought to begin soon. Within my thesis, I try to point out the Turkish Foreign Policy, European Integration Movement and the intersection of the these dynamics. Also, I try to mention the out of Europe alternatives of Turkey, that contuniously tries to integrate with the Euope, in the manner of Foreign policy choices. 191