Avrupa Birliği-Türkiye ilişkileri çerçevesinde Avrupa Birliği ortak tarım politikası ve Türkiye tarımı
The Commonn agriculture policy of European Union, and Turkisch agriculture with the framework of relations between Turkey and European Union
  1. Tez No: 123004
  2. Yazar: FUNDA CANSU ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAATÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZET Bu çalışmada Avrupa Birliği Ortak Tarım Politikası ve Türkiye'nin bu politikaya uyumu incelenerek, Türkiye tarım sektörünün Avrupa Birliği'ne uyum gereklerinin araştırılıp, karşılaşabilecek sorunların irdelenip, çözüm önerileri sunulması amaçlanmıştır. Çalışmada, Avrupa Birliği 'nin Oluşumu ve Gelişimi, Ortak Tarım Politikası'nın Genel Esasları, Tarım Ürünleri Ortak Piyasa Düzenleri ve Türkiye'nin Tarım Politikası incelenerek genel bir değerlendirme sunulmuştur. Türkiye, bugünkü konumu itibariyle Avrupa Birliği ve Ortak Tarım Politikası açısından üçüncü ülke konumundadır. AB ile Türkiye arasındaki ilişkiler kapsamında, Türkiye Tarım Politikası ile Avrupa Birliği Ortak Tarım Politikası arasında birtakım farklılıklar mevcuttur. Türkiye, yapısal ve yasal düzenlemeleri gerçekleştirmek suretiyle tam üyeliğe hazır hale gelebilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the presentation of soluble proposals is aimed by examining Turkey's unity to this policy and The Common Agriculture Policy of European Union, researching Turkey's Agriculture Sector to unity of European Union norms and examining the problems which could be faced. In the study, the general assessment is presentated by examining the Formation and Development of European Union, the General Principles of European Union Policy, Agriculture Goods Common Market Regularities "and Turkey's Agriculture Policy. Turkey, with its today's condition is the third country as to EU and Common Agriculture Policy. There are some differences between Turkey's Agriculture Policy and The Common Agriculture Policy of European Union with respect to the relations between EU and Turkey. If Turkey materializes the structural and constitutional regularization, it will be ready to become an exact candidate.