Avrupa Birliği - Türkiye ilişkileri bağlamında Türk göçmenlerinin Avrupa baskısı yapan Türk gazetelerinde temsili
In the context of the relations between the European Union and Turkey the representation of Turkish immigrants on the European edition of Turkish newspapers
- Tez No: 357333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İ. PELİN DÜNDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 587
Özet
Çalışmada, Avrupa Birliği ile Türkiye ilişkileri bağlamında, Avrupa ülkelerine göç etmiş olan Türkiye kökenli göçmenlerin Avrupa baskısı yapan Türkçe gazetelerde 2008-2013 yılları arasındaki temsili incelenmektedir. Avrupa Birliği'nin ve Almanya'nın Avrupalılık anlayışı, özellikle Almanya'da yaşayan Türkiye kökenlilerin entegrasyonu ile çok yönlü bir ilişki içinde olup İslam'ın ötekileştirilmediği, kültürel çeşitliliğin olumlandığı bir düzlemde Türkiye kökenlilerin Birlik üyeliğine etkisinin olumlu olacağı, entegre Avrupalı Türklerin değişen profilleriyle birlikte Türkiye-AB ilişkilerini de dönüştürecek bir potansiyel taşıdıklarına işaret edilmektedir. İlk kısımda göç ve göçmen kavramları, uluslararası göçün tarihsel gelişimi ve uluslararası göç kuramları; ikinci kısımda Batı Avrupa'daki Türkiye kökenli göçmenler, AB'nin göçe yönelik çeşitli düzenlemeleri ve yapılan anlaşmalar, Almanya, Fransa ve Hollanda'da Türkiye kökenli göçmenlerin değişen yüzü, Batı Avrupa'da göçmenlere ilişkin değişen algılar ve İslamofobinin gelişimi ve etkileri ile Almanya, Fransa ve Hollanda'da Türkçe medya incelenmektedir. Çalışmanın özgün araştırma kısmında ise beş yıllık bir süreci kapsayan medya içerik analizi yer almaktadır. Bu süreçte birinci kuşak göçmenler, dil bilmeyen, vasıfsız işçi profilinden; üçüncü ve dördüncü kuşak, iyi eğitimli, vasıflı Avrupalı Türklere dönüşmektedir. AB-Türkiye ilişkilerinde etkili bir role sahip olan göçmenlerin,“olumlu”nitelikleriyle köprü,“olumsuz”nitelikleriyle engel gruplar oluşturdukları çeşitli akademik araştırmalarda ele alınmıştır. Çalışmada bu grupların medyadaki varlığı, çoğunluk toplumuna entegrasyonları, toplumsal, siyasal, ekonomik ve kültürel şartlarının gazetelerdeki olumlu ve olumsuz temsilleri incelenmektedir. Günümüzde artan iletişim ve ulaşım olanaklarıyla, Avrupalı Türklerin yeni ulusaşırı alanlar yarattığı bir gerçektir. Ancak, AB ülkelerinin çeşitli yasal düzenlemelerle birlikte göçmenlere bakışında kültürel alanda kısmî iyileşmeler olmakla birlikte, ekonomik açıdan gittikçe sertleşen politik bir yaklaşımın varlığı da bir gerçektir. Bu durum medya içeriği analizinde de karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the representation of the Turkish immigrants in western Europe in the European edition of Turkish newspapers between 2008 and 2013 - within the context of the relationship between Turkey and the European Union. For the EU and especially for Germany, 'how to be a European' has a versatile relationship with the integration of Turkish immigrants. In cases where Islam is not otherized and cultural diversity is appreciated, Turkish immigrants will have a positive influence on Turkey's membership to the EU. Besides, the changing profile of the integrated Euro-Turks carries the potential to transform the relations between Turkey and the EU. In the first part, the concepts and theories of (international) migration and immigrant is discussed. In the second part, Turkish immigrants in Western Europe, the EU regulations and treaties of migration, the changing profile of Turkish immigrants and the Turkish media in Germany, France and the Netherlands, the changing perceptions against immigrants in western Europe, and the development and effects of Islamophobia are investigated. In the third part, the research study is presented which is based on a media content analysis covering a five year period. The first generation of the Turkish immigrants used to have a profile without any knowledge of the language, and they were unskilled workers. Now with the third and fourth generations, they are transforming into a well-educated and skilled profile. In terms of the relationship between Turkey and the EU, there are several researches which demonstrate that Turkish immigrants play the role of a bridge with their“positive”qualities, and the role of a buffer with their“negative”qualities. This study explores the presence of these immigrant groups in the media, the positive and negative representations of their social, political, economic and cultural conditions. It is a fact that the Euro-Turks have been creating new transnational spaces by the help of the increasing communications. However, this media content analysis indicates that, although some new regulations in the EU lead to partial progress in the cultural field, it is also a fact that there is a gradually stiff political approach in the economic field.