Avrupa Birliği-Türkiye ilişkileri açısından Türk Sayıştayı'nın yeniden yapılandırılması
  1. Tez No: 159339
  2. Yazar: MEHMET ÇAĞRI BAYAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAŞAR METHİBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
136 ÖZET Demokratik yapıya sahip ülkelerin vazgeçilmez bir unsuru olan sayıştay kurumu, kamu kaynaklarının kullanımının denetlenmesi konusunda parlamentonun en önemli yardımcısıdır. Kamu kaynaklarının kanunlara uygun, verimli ve etkin kullanılıp kullanılmadığını denetleyen sayıştayların işlevleri, demokratik gelişimle birlikte giderek artmaktadır. Günümüzde, gerek demokratik gelişime gerekse Avrupa Birliği'ne uyum sağlanması açısından halkın Türk Sayıştayından beklentileri artmıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde, genel olarak denetim ve yüksek denetim kavramları ele alınarak yüksek denetim kurumlarının yapıları ve özellikleri anlatılmıştır. İkinci bölümde, özellik gösteren uygulamaları nedeniyle Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin Sayıştayları ele alınmış ve daha sonra Avrupa Birliği'nin aslî bir kurumu olan Avrupa Sayıştayı anlatılarak bu kurumla üye ve aday ülke Sayıştayları arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Üçüncü ve son bölümde, genel olarak Türk Sayıştayı'nın yapısı ele alınarak Avrupa Birliği ülkelerindeki uygulamalarla karşılaştırılmış ve Avrupa Birliği'ne uyum açısından günümüze kadar yapılan çalışmalar ile yapılması gereken düzenlemeler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
137 ABSTRACT (SUMMARY) Supreme audit institutions, which are essential elements of democratic countries, are parliament's most important assistants for auditing the usage of public resources. The function of these institutions, which audit whether or not public resources are used legally, efficiently and effectively, is gradually increasing along with the democratic progress. Recently, in order to adapt to both the democratic progress and the European Union criteria, the expectations of the public from the Turkish Court of Accounts have increased. In the first section of the study, the structure and characteristics of the the supreme audit institutions are explained by considering the audit and supreme audit concepts in general. In the second section, supreme audit institutions of some European Union member countries are considered for their special applications. Then, The European Court of Auditors as a fundemental institution of the European Union is explained by evaluating its relationships with supreme audit institutions of the member and candidate countries. In the third and the last section, the structure of The Turkish Court of Accounts is considered in general and compared with the applications of the supreme audit institutions in the European Union, and the ongoing studies and required arrangements for adapting to the Union are evaluated.