OECD düzenleyisi reformaları üzerine bir inceleme
A study on OECD regulatory reforms
- Tez No: 160163
- Danışmanlar: PROF. DR. KURTHAN FİŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
OECD Düzenleyici Reformları Üzerine Bir İnceleme Kapitalist sistemin yaşadığı ekonomik kaynaklı krizler, hep bir dönemi kapatmış aynı zamanda yeni bir dönemi de açmıştır. Her dönemde devletin yapısı, rolü ve işleyişi değişmiştir. Ekonomik ve toplumsal ihtiyaçlar doğrultusunda kamu sektörü dönüştürülmeye çalışılmıştır. En son kamu yönetimini dönüştürme faaliyetlerine 1980'lerde özellikle de 1990'larda başlanmıştır. Bu dönüştürme faaliyetleri içerisinde bazı iktisat ve yönetim kuramları ön plana çıkmıştır. İktisadi kuramlar olarak Kamu Tercihi ve Kurumcu İktisat; yönetim kuramları olarak da işletmecilik ve kamu işletmeciliği kuramları bu süreçte etkili olmuşlardır. Bu katkılar üzerinden OECD bayrağı devralmıştır. Devleti ve kamu sektörünü dönüştürmeye yönelik olarak kendi yapısında değişiklikler yapmış yeni kurumlar kurmuş (Kamu İşletmeciliği Komitesi/ PUMA), yeni programlar (Kamu işletmeciliği ve Yönetişim, Düzenleyici Reform) başlatmıştır. Yürüttüğü programlardan düzenleyici reform programı, son zamanlarda ön plana çıkan, ülkelerde uygulanan devleti dönüştürme, kamu sektörünü reforme etme çabalarının merkezine oturmaktadır. Türkiye'de başlatılan ve halen yürütülmekte olan kamu yönetimi reformu çalışmalarında da OECD'nin, düzenleyici reform programının etkisi büyüktür. Düzenleyici reform programı, kamu sektörü reformu şeklinde Türkiye'de somutluk kazanmaktadır. Bu tespit doğrultusunda tez, OECD çalışmaları ışığında, Türkiye'de ve diğer ülkelerde yürütülen kamu sektörü reformlarını daha iyi anlamaya ve ortaya dökmeye yöneliktir.
Özet (Çeviri)
A Study On OECD Regulatory Reform Crisis, originating from economic, of which capitalist system lived, closed an one term at the same time opened a new term. At each term, the structure, the role and the function of state had changed. On the direction of needs of economic and social, public sector had been studied to be transformed. The last activities of transform of public achninistration, had been started in 1980's especially in 1990's. Within the these activities of transform, some of economics and administration theories had appeared a matter of primary importance. On the scope of economics theories Public Choice and Institutional Economics; even on the scope of administration theories managerialism and public management theories, had been effective in this process. Add to these contributions, OECD, took over the flag. OECD, had changed own structure, created new institutions (Public Management Committee/ PUMA, Public Governance and Territorial Development Directorate/ GOV), set up new programs (Public Management and Governance, Regulatory Reform) aimed at transform the state and public sector. Regulatory reform program, one of the programs carried out by OECD, is standing centre of efforts of transform the state which has been on the international agenda and reform the public sector. OECD, regulatory reform programme has a great influence on public administration reform which has been performed in Turkey too. Regulatory reform programme has become concrete in appearance the public sector reform in Turkey. On the direction of Ibis setting, tins thesis is oriented towards to understanding and disclose the public sector reforms carried out in Turkey and the other countries, in the light of OECD studies.