Türkiye'deki düzenleyici kurulların idari yaptırım yetkisi
The power to take enforcement actions of regulatory agencies in turkey
  1. Tez No: 250042
  2. Yazar: EMRAH URAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT OZANSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 371
Özet
Ülkemizde Bağımsız İdari Otoritelerin 24 Ocak 1980 kararları ile başlayan ekonomik değişim ile ortaya çıktığı söylenebilir. Bunun devamında 1990'ların ikinci yarısından itibaren, OECD ve Dünya Bankası gibi uluslar arası kuruluşların teşviki ve IMF'ye verilen niyet mektuplarındaki taahhütler neticesinde ülkemizdeki Bağımsız İdari Otorite sayısında ciddi düzeyde bir artış meydana gelmiştir.Bize göre Bağımsız idari otoriteleri diğer idari kurumlardan ayıran en önemli özellik yaptırım uygulama yetkisidir. Diğer taraftan bu yetki özel sektör üzerinde yarattığı etkilerden dolayı da büyük önem taşımaktadır. Buna karşın İdare hukuku öğretisinde, ?İdari yaptırımlar? hakkında yazılmış eser sayısı son derece az olduğu gibi, Bağımsız idari otoritelerin idari yaptırım yetkisine ilişkin yazılı eser de bulunmamaktadır. Bu nedenle bu çalışmanın amacı özellikle ekonomik düzenin korunması ve sürdürülmesi için hayati önem taşıyan bu yetkinin Türk İdare Hukuku öğretisinde incelenmesi yolunda ufakta olsa bir katkı sağlamaktır.Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, öncelikle devlet ekonomi ilişkisi üzerinde durulmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda, devletin ekonomideki rolü ve ekonomiye müdahalesinin nedenleri incelenerek, ekonomik kamu düzeni ve ekonomik kolluk ile girişim özgürlüğü kavramlarına değinilmiştir. Daha sonra Bağımsız idari otoriteler olgusu incelenmiştir.İkinci bölümde, İdari yaptırım kavramı açıklanmış ve ceza hukuku ile karşılaştırılmıştır. Sonrasında idari yaptırım yetkisine bir sınır çizen takdir yetkisi ve ölçülülük ilkesi incelenmiştir. Son olarak ta Bağımsız İdari Otoritelerin idari yaptırım yetkisi üzerinde durulmuştur.Üçüncü bölümde ise, idari yaptırım türleri ifade edildikten sonra ülkemizdeki Bağımsız idari otoritelerin uyguladıkları idari yaptırımlar sınıflandırılmaya çalışılmıştır. Bu sınıflandırma yapılırken ülkemizdeki Bağımsız İdari Otoritelerin uyguladıkları idari yaptırımları hakkında ayrıntılı bir incelemeye yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
It would be said that, in our country, Independent Administrative Authorities arose with the economic transformation which was initiated by January 24, 1980 decisions. Subsequently in the second half of the 1990s out of the encouragement of the international organizations, such as OECD and World Bank and the commitments to IMF through the ?letter of intents?, the number of Independent Administrative Authorities has increased considerably.According to us, the most important characteristic which distinguishes Independent Administrative Authorities from the other Administrative Institutions is their authority to impose sanctions. On the other hand, this authority has great importance due to its impacts on the private sector. Nevertheless, in the adminisrative law discipline, there is only very few number of written works on ?administrative sanctions?, moreover there is no written study on the sanctioning authority of Independent Administrative Authorities. Thus, this study aims to take the first step in the discipline of Turkish Administrative Law to research this authority which bears great importance on sustaining and safeguarding the economic order.Our study consists of three sections. In the first section, first of all, the relation between the state and economy has been accentuated. In order to explain this relation, the role of the state in economy and the reasons of the state intervention in economy have been examined and the terms of economic public order and economic policy and freedom of enterprise have also been discussed. Then, Independent Administrative Authorities fact has been studied.In the second section administrative imposition term has been explained and compared with the penal law. Then, discretionary authority and proportionality principle which draw a line to administrative imposition authority have been examined. Finally, the administrative imposition authority of the Independent Administrative Authorities has been discussed.In the third section, after stating types of administrative sanctions, the administrative impositions which are applied by the Independent Administrative Authorities in our country are tried to be classified. While making this classification, a detailed study on the administrative impositions which are applied by the Independent Administrative Authorities in our country is included.