Digenês Akritês destanında Hristiyan-Müslüman sınır kültürünün yansımaları
Reflections of Christian-Muslim frontier culture in the epic Digenês Akritês
  1. Tez No: 160169
  2. Yazar: RİCHARD DİETRİCH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK DELİLBAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 430
Özet
Digenes Akrites Destanında Hristiyan-Müslüman Sınır Kültürünün Yansımalara Tezimizde ortaçağ Anadolusunun Hristiyan-Müslüman sınır bölgelerinde gelişen sınır kültürünün özelliklerini incelemekteyiz. Bizans destanı Digenes Akritâs'te tasvir edilen hayat tarzını ve kültürü incelenerek bu kültürün özellikleri tespit edilmektedir. Daha sonra Digenâs Akritâs'ten elde edilen sınır kültürünün özellikleri iki Türk destanı olan Battatnûme ve Danişmendnâme'de karşımız çıkan ortaçağ Anadolusu Müslüman-Hristiyan sınır bölgesi hayat tasvirleriyle karşılaştırılmaktadır. İncelememizin sonuçları sadece Anadoluyla sınırlı kalmakta, destan Cantor de mîo Cid'de tasvir edilen ortaçağ İspanyasının sınır kültürüyle karşdaştalmaktadır. Digenâs Akritâs'in tarihinden ve onunla ilgili çağdaş araştırmalardan bahsettikten sonra, destanın tarihi ortamı ve yazıldığı çağı incelemekteyiz. Tezimizde daha sonra destan üzerindeki çeşitli edebi etkilerden bahsetmekteyiz. Sonraki bölüm sınırların ve sınır kültürlerinin genel özelliklertoin incelenmesiyle başlamakta, daha sonra Sicilya, İspanya ve Anadolu'daki ortaçağ Hristiyan-Müslüman sınır bölgelerinin özelliklerinin tanıtılmasıyla devam etmektedir. Bunu takip eden bölüm Digenâs Akrites'te, Battalnâme'de, Danişmendnâme'de ve Cantar de mm Cid'de tarif edilen ortaçağ sınırının ve sınır kültürünün özelliklerini, ve özellikle bu sınır bölgelerinde yaşayan insanların tavırlarını ve hayat tarzlarını araştırmaktadır. Araştırmamız dört ana sonuca varmaktadır: 1) Digenes Akritês bir tarih kaynağı olarak güvenilir olmamasınarağmen, ortaçağ sınır bölgelerinin kültürüyle ilgili bilgi edinmek için güvenilir bir kaynaktır. 2) Dîgenâs Akritâs Battalnâme ve Danişmendname ile karşılaştırılarak ortaçağ Anadolusunun Hristiyan-Müslüman sınırının iM tarafında da birbirine çok benzer toplumların ve hayat tarzlarının olduğu görülmüştür. 4) Digenes Akrites 'in kendisi kültürel etkileşimlerin ortaçağ Müslüman-Hristiyan sınır bölgelerini aştığım gösteren bîr örnektir.
Özet (Çeviri)
Reflections of Christiaa-Muslira Frontier Culture in the Epic Digenâs Ahrites ABSTRACT In this thesis we investigate the characteristics of the frontier culture that emerged along the Christian-Muslim borderlands in medieval Anatolia. The characteristics of this culture are determined by researching the life and culture described in the Byzantine epic Digenâs Akrttâs. The charateristics of this frontier culture derived from Digenâs Akrttâs are then compared with the depictions of Me on the medieval Anatolian Muslim-Christian frontier found in two Turkish epics, the BcUtaMame and the Danlşmendnâme. In order to show that the results of this investigation are not restricted solely to medieval Anatolia, we investigate the frontier society and culture of medieval Spain depicted in the epic Cantor de mio Cid. After discussing the textual history of Digenâs Akrites and modern research related to it, we discuss the historical context of the epic and the era in which it was written. Afterwards follows a discussion of various literary influences on the text. The next section begins with a discussion the general characteristics of frontiers and frontier societies and then those of medieval Christian-Muslim frontiers in Sicily, Spain and Anatolia. What follows is an investigation into the characteristics of the medieval frontier and frontier society, in particular the attitudes and life siyle of those who lived in these border regions, found in Digenâs Akrttâs, the Battoîndme, the Dantşmendnome and the Cantar de mio Cid. Our research led to four major conclusions: 1) Digenâs Akrttâs, while 417historically unreliable, is a reliable source of information on medieval frontier society and attitudes. 2) A comparison of the results from Digenes Akrüâs with the Battalnûme and the Danlşmendrıâme shows that the societies and attitudes on both sides of the medieval Anatolian Christian-Muslim frontier were remarkably similar. 3) Digenes Akritis is an important resource in understanding the mentality of the Byzantine military aristocracy. 4) Digenes Akrttes itself is an example of the cultural influences that crossed the medieval Muslim-Christian frontier. 418