Döviz ve menkul kıymet piyasalarına mikro yapı yaklaşımı
Micro structure approach to foreign ezchange and stock exchange markets
- Tez No: 160170
- Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN CİVCİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Piyasa yapıcılığı sistemi ile işlem gören riskli varlıkların güniçi fiyat hareketlerinin öngörülmesine yönelik yaklaşımları inceleyen bu çalışma, literatürde ayrılmaya yol açan üç sorunun cevabı üzerine inşa edilmiştir. Çalışmanın temelini, fiyat değişikliklerine yol açan etkenlerin açıklanmasına ilişkin modellemelerde, makro ekonomik temeller yerine mikro ekonomik araçların kullanımı ve bu tercihin nedenleri oluşturmaktadır. Daha başarılı tahmin sonuçlarına sahip görünen mikro ekonomik modellerin kendi aralarında, öncelikli olarak asimetrik bilgiye mi, envanter kontrolüne mi dayalı olması gerektiği tartışması bunu takip etmektedir. Son olarak, piyasa yapısındaki farklılaşmaları ve piyasa yapıcı davranışını daha kapsamlı biçimde analiz edebileceği tespit edilen bilgiye dayalı modellerin, riskli varlıkların piyasa yapılarındaki farklılaşmalar için yapısal olarak nasıl geliştirilebileceği tartışması yapılmıştır. Bu tartışmaya paralel olarak, Türkiye'de piyasa yapıcılığı sistemi ile işlem gören bir ölçüt ihraç için kotasyon ilan etme sürecinde mikro yapı yaklaşımı ile uyumlu kalıpların varlığına dair kanıtlar elde edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This paper, studying the approaches to forecast the intraday price movements of risky assets that are transacted through the market making system, is builded on the answers to three questions which have brought about a gap in the literature. The use of micro economic variables as alternatives to macro economic fundamentals while modelling the price changes, and the reasons for this preference form the basis of the study. It is followed by the discussion that the microeconomic models, which seems to yield more succesful empirical results, should be grounded on the inventory control or the asymmetric information. Finally, how the information models, which are recognized to be able to analyse the structural differences of markets and the behaviour of market makers in a more extensive manner, can be improved for different market structures is discussed. Paralelly with this discussion, the paper contains an analysis of a quotation revision process in Turkish Bond Market in order to reveal any patterns convenient with Micro Structural Approach in Turkish market making system.