The Akritai and frontier ethos in Byzantine and Pre-Ottoman Turkish epic poetry
Bizans ve Türk destanlarında Akritai ve uç bölgesi kültürü
  1. Tez No: 107027
  2. Yazar: ASLIHAN AKIŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVRA NECİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Tarih, Folklore, History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Özet Dokuzuncu ve erken onüçüncü yüzyıllar arasında Anadolu'nun doğu uç bölgesi bu çalışmanın kapsadığı coğrafyadır. Bizans destanı Digenes Akrites ve Türk destanları Danişmendname ve Battalname bu bölgede sözlü destan geleneği içinde ortaya çıkmış yapıtlardır. Bu destanların yazılı metinleri ise Bizans, Selçuklu, ve Osmanlı merkezlerinde üretilmiştir. Bu bağlamda bu destanlar merkez-uç ilişkilerini incelemek için uygun metinlerdir. Bu çalışmada destanlar uç bölgelerinin kültürünü anlamak için kullanıldılar. Aynı zamanda uç- merkez karşıtlığının ne kadar geçerli olduğunu da ortaya koyuyorlar. Kültürel çokseslilik ve sinkretizm çalışıldı. Dinsel heterodoksi de destanlar bağlamında analiz edildi. Destanlar coğrafi ve tarihi çerçevelerine diğer birinci el kaynaklar ve ikinci el kaynaklar sayesinde oturtuldu. Din değiştirme, mixobarbaroi, kripto-Hristiyanlık, manastırlar,, ve seksualite beş başlık olarak seçildi ve bu başlıklar ekseninde destanlar arasında kültürel geçişler araştırıldı. Ortaçağ Doğu Anadolu kültürünün incelenmesi için bu başlıklar kullanıldı. Amaç hem Hristiyan hem de Müslüman topluluklara ortak olan bir uç bölgesi kültürünün varlığını göstermekti.
Özet (Çeviri)
Abstract The eastern frontier zone of Anatolia from the ninth through the early thirteenth centuries is the subject of the study. The Byzantine epic Digenes Akrites, the Turkish epics Danişmendname and Battalname first emerged in this frontier zone as oral epics. The manuscript traditions come from Byzantine, Seljuk, and Ottoman centers. Hence they are particularly suited to the study of center versus frontier culture. These epics are utilized to understand the nature of frontier society. Cultural heterogeneity and syncretisms are studied/ as well as religious heterodoxy, in the context of these epics. The epics are contextualized in their respective historic geographies through the use of other primary sources and secondary literature. Conversion, mixobarbaroi, crytpo-Christianity, monasteries, and sexuality are the five themes chosen to study the inter- relatedness of the epics. The analysis structured around these themes allows for a construction of Eastern Anatolian society culture. The aim is to unearth a culture that is common both to Christian and Muslim societies. W