Dienes ilkelerine dayalı teknoloji destekli etkinliklerin öğrencilerin açı kavramına yönelik kavram yanılgılarını ve öğrenme zorluklarını gidermedeki rolü
The role of technology-supported activities based on Dienes' principles in addressing students' misconceptions and learning difficulties regarding the concept of angles
- Tez No: 993333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUPHİ ÖNDER BÜTÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, 7. sınıf öğrencilerinin ilköğretim matematik 2018 müfredatında yer alan açı konusu kazanımlarına göre açı kavramına ilişkin olası kavram yanılgılarını ve yaşadıkları zorlukları gidermede Dienes ilkelerine göre hazırlanan etkinliklerin etkisini incelemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, Yozgat il merkezinde yer alan bir ortaokulda öğrenim gören 8 kişilik 7. sınıf öğrenci grubu ile nitel durum çalışması yürütülmüştür. Katılımcılar, araştırmanın amacıyla uyumlu olarak, açık uçlu kavram yanılgısı belirleme formuna yanlış yanıt veren öğrenciler arasından amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak açık uçlu kavram yanılgısı formu, Dienes ilkelerine göre hazırlanan etkinlikler ve öğrenci görüş formu kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, öğrencilerin açı kavramına ilişkin literatürde rastlanan çeşitli kavram yanılgılarına ve öğrenme zorluklarına sahip olduklarını ve Dienes'in öğretim ilkelerine dayalı etkinliklerin bu yanılgıların ve öğrenme zorluklarının giderilmesinde etkili olduğunu ortaya koymuştur. Sonuç olarak, Dienes ilkelerine göre yapılandırılmış etkinliklerin öğrencilerin matematiksel kavramları daha doğru öğrenmelerine katkı sağladığı belirlenmiştir. Bu doğrultuda, öğretmenlere Dienes'in öğretim ilkelerini derslerinde uygulamaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effectiveness of activities prepared according to Dienes' principles in addressing 7th-grade students' potential misconceptions and difficulties related to the concept of angle that is included in the 2018 primary mathematics curriculum. For this purpose, a qualitative case study was conducted with 8 7th-grade students attending a middle school in the city center of Yozgat. The study group was selected through purposive sampling from among students who gave incorrect responses to the open-ended misconception identification form, in accordance with the purpose of the study. The openended misconception identification form, activities prepared according to Dienes' principles, and a student opinion form were used as data collection tools. The findings of the study revealed that students had various misconceptions about the concept of angle found in the literature and that activities based on Dienes' teaching principles were effective in eliminating these misconceptions. In conclusion, it was determined that activities structured according to Dienes's principles contribute to students' more accurate learning of mathematical concepts. Therefore, teachers are advised to implement Dienes's teaching principles in their classes.