Oydan yoksun hisse senetleri
Non voting (voted) shares-non voting stocks
  1. Tez No: 160191
  2. Yazar: MEHMET MURAT AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ASUMAN TURANBOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
ÖZET Özellikle büyük ortaklıklar bakımından küçük yatırımcıların yönetimden çok elde edecekleri maddi getiri ile ilgilendikleri bilinen bir husustur. Bunun sonucu olarak bu firmalar bakımından genel kurullarda ortaya çıkan güç boşluğu bunun açık bir göstergesidir. Yönetime katılmaktan çok yüksek mali getiriyi hedefleyen küçük yatırımcılara yönelik bir hisse senedi türü olarak OYHS ortaya konmuş ve özelikle ABD, Almanya'da yaygın olarak kullanılmışlardır. OYHS, ABD'de doğan ve bu ülkede imtiyazlı ve adi olmak üzere iki şekilde düzenlenebilme imkanı olan bir hisse senedi türü(çeşidi)dür. OYHS, ülkemiz açısından yalnızca imtiyazlı hisse senedi olarak düzenlenmesi zorunlu olan, uygulanabilir ve yararlan yüksek bir menkul kıymettir. OYHS'yi gelişmiş ülkelerde ortaya çıkaran sebeplerin, benzer bir şekilde ülkemizde bulunmasına rağmen, ülkemizdeki sermaye piyasalarının yaşadığı genel talihsizlikten bu menkul kıymette payını almaktadır. OYHS'yi tercih eden ortaklıklar ve yatırımcılar karşılıklı olarak bazı imkanlardan vazgeçmektedirler. Burada, bu iki taraf arasında menfaat dengesinin koruyan bir kanuni düzenleme, bu sermaye piyasası enstrümanını işlevsel ve uygulanılır hale getirebilecektir. 58. Hükümetin Ekonomik Dönüşüm Programında oydan yoksun hisse senedi ihracının teşvikinin öngörülmesinin yarattığı ivme ile oydan yoksun hisse senetlerini SerPK m. 14/A'nın verdiği yetki ile düzenleyen Seri: I, No:15 sayılı SPK Tebliği, Seri: I, No: 30 Tebliği ile kaldırılarak, çeşitli yeni düzenleme ve değişiklikler getirilmiştir. Tez çalışmamızda bu değişiklikler ve diğer Tebliğ hükümleri, başta TTK ve SerPK sistemine ve hukuki hiyerarşiye uygunluk olmak üzere, çeşitli açılardan değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme yapılırken oydan yoksun hisse 222senetlerinin uygulamada neden olabileceği muhtemel hukuki sorunlar ortaya konulmuş ve bunlara ilişkin çözüm yollan belirtilmiştir. Çalışmanın bütününde Anglo-sakson(özellikle ABD) ve Kıta Avrupası(özellikle Almanya ve Fransa) hukuku sistemlerindeki oydan yoksun hisse senetleri ile ilgili hukuki düzenlemelere ve tarihi gelişim sürecine yer verilmiştir. Tez çalışmamızın îlk bölümünde, öncelikle oydan yoksun hisse senetlerini dünyada ortaya çıkaran sebepler, sağladığı avantajlar ve neden olduğu sakıncalar belirtilmiş ve Türk hukukunda oydan yoksun hisselerin uygulanamamış olmasının nedenlerine ışık tutulmaya çalışılmıştır. Daha sonra oydan yoksun hisselerin yaşadığı tarihi süreç, özellikle oydan yoksun hisselerin doğup geliştiği ABD hukuku ve bunun yanında Türk hukukundaki düzenlemeler bakımından ortaya konmuştur. Oydan yoksun hisse senetlerinin hukuki niteliklerinin belirlenmesinin ardından oydan yoksun hisse senetleri ve benzeri hukuki müesseselerle karşılaştınlmıştır. Tez çalışmamızın ikinci Bölümünde, Türk hukukunda oydan yoksun hisse senetlerinin tanımı ve yapılan genel değerlendirmenin ardından Türk hukukunda oydan yoksun hisselerine ilişkin olarak öngörülen ihraç şartlan belirtilmiştir. Üçüncü Bölümde ise, Şeriri, No : 30 Tebliği ile oydan yoksun hisselerle ilgili olarak düzenlenen hissedarlık haklan, TTK ve SerPK sistemi içerisinde ayrıntılı bir biçimde değerlendirilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise, oydan yoksun hisse senedi sahiplerinin haklarının korunmasına ilişkin özellikle ABD ve Türk hukukundaki düzenlemeler( Oydan Yoksun hisse Senetleri Sahipleri Özel kurulu ve İptal davası açma haklan) anlatılmış ve Tebliğ'de bu bağlamda öngörülen iktisap Yasağı'na da değinilmiştir. 223
Özet (Çeviri)
SUMMARY It has been noticed, especially by large firms, that savings investors are not particularly interested in management of companies in which they invest. Rather, they are more concerned with a return on their investment and the security and liquity of their share. Absenteesim at shareholder meetings is a clear reflection of this. Another solution of this absenteesim is the accepting legality of nonvoting shares. This share, entitles its holders to a priority on payment of dividends over ordinary shares with the lack of voting power at the general meeting. The shares, which are called as“Nonvoting(non-voted) shares(stocks)”shares was born in United States. Later, nonvoting shares, adopted by the European countries and Turkey. Especially in Germany nonvoting shares are widespread. In United States, there are two types of nonvoting shares: common(ordinary) nonvoting shares and nonvoting preferred shares. Nonvoting common shares are a class of shares that don't have the right to vote for directors and on other issiues generally coming before the sahereholders. Nonvoting shares may be entitled to vote as a separete voting group on certain proposed changes that adversely affect that class. In United States Corporation Law, nonvoting preffered shares are also permitted and widespread. Under MBCA and other corporation law in United States, all nonvoting shares have right to vote as separate“voting groups”on certain kinds of amendments. The Capital Market Law of Turkey permits corporations to create shares designates as nonvoting by the article 14/A. After legislation of article 14/A, Capital Markets Board of Turkey regulated the nonvoting shares by the regulation Serie: I, 224N: 15. Serierl, No : 15 regulation repealed by the regulation S:I, no: 30. Article 14/ A, only permits nonvoting preferred shares type of nonvoting shares. In the first chapter of the thesis, advantages and disadvantages of nonvoting shares, the differences between the similar securities are explained. In the second chapter, the definition of nonvoting shares, issuing provisions are explained. Third chapter of the thesis contains the rights of the holders of the nonvoting shares under the regulation of Serie: I, N: 30. In the last chapter contains, explanations about the protection of the rights of the holders of the nonvoting shares. 225