Türkiye'de modernleşme süreci bağlamında yurttaşlık
The citizenship in the modernization process of Turkey
  1. Tez No: 160190
  2. Yazar: İLKER KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MAKSUT MUMCUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
ÖZET Türkiye Cumhuriyeti'nin inşa sürecini burjuva devrimleri bağlamında inceleyen çalışma, yurttaşlık kurumunun temel bellenimlerinin bu tarihsel arka planda biçimlendiğini ileri sürüyor. Türkiye'de yaşanılan burjuva devriminin, Amerikan, İngiliz yada Fransız örneklerinin sergilediği gibi klasik burjuva devrimlerden ziyade tipik örneğini Alman tarihinde bulabileceğimiz“tepeden devrim”kategorisi içerisinde ele alınması yurttaşlık konusunda söylenenlerin ana zeminini oluşturuyor. Bu tutum bize sosyal bilimlerde devlet merkezli epistemolojinin nedenlerini açıklama olanağı sunduğu gibi yurttaşlığın yeni bir ulus yaratmadaki rolünü de değerlendirmemizi sağlar. Bizatihi yurttaşlık yeni bir toplum inşa etmek için temel alman başlıca kimlik düzeyine bu süreç içerisinde yükselir. Hukuk, siyaset ve gelenek gibi yurttaşlık kurumunun inşasındaki etkenlerin de yine bu süreçteki sınıfsal konumlanışlar çerçevesinde değerlendirilmesi gerekir. Bu çalışma, Türkiye'de yurttaşlık konusundaki hakim görüşün Fransız anlayışını yansıttığına ilişkin genel kabulü sorgularken de yine aynı olgunun etkinliğini veri alıyor. Türkiye'de ulusun niteliklerini doğulu ve batılı ya da Fransız ve Alman modelleri etrafında tartıştığımızda, topluma ilişkin olarak nesnel ölçütlere göndermelerin, organizmacı ve holistik anlayışların gösterdiği gibi, yurttaşlık kurumunu sözü edilen genel kabulün dışında değerlendirmemiz gerekir. Özellikle 1990'lardan itibaren siyasal ve ekonomik paradigmalardaki değişimin Türkiye'de yurttaşlık kurumunu demokratik bir içeriğe ve hak eksenli bir anlayışa tabi kılacağı düşüncesi fazla iyimser görünüyor. Yurttaş kimliğinin ötesini düşünmenin boşuna bir çaba olmadığının nedenlerinden birini de bu olgu oluşturuyor. 256
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, my aim is to analyze building process of Turkish Republic in the context of bourgeois revolutions, it's put forward that, main designation of citizenship institution is formed in that historical background. The fact that the bourgeois revolution experienced in Turkey is considered in the category“revolution from above”which can be observed in German history more than classical bourgeois revolutions in which American, English and French examples have showed, constitutes the base of what told about citizenship. That attitude gives us opportunity to explain both the reasons of state centered epistemology in social sciences, and the function of citizenship in creating a new nation. The citizenship itself is raised to that main identity level which is established firmly to build a new society. Again, the factors in building the citizenship institution such as law, politics and tradition should be taken in consideration in the frame of class positions. This study takes the activity of the same fact in consideration while questioning the general acceptance of dominant idea in Turkey about citizenship that says the citizenship in Turkey reflects the French intellect. When we discuss the characteristic of the nation in Turkey around eastern and western or French and German models, the fact that making reference to objective criterions and the activity of organistic and holistic understandings, shows that we should take the citizenship institution in consideration different from the general acceptance talked above. It seems too optimistic to think that, changes in political and economical changes especially beginning froml990's will make citizenship institution depend on a democratical content and a right based understanding. Therefore to think beyond citizenship identity is not a useless effort. 257