İdari yargılama hukukunda temiz yolu
The appeal proceeding in administrative procedural law
  1. Tez No: 160202
  2. Yazar: İBRAHİM KAYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜNDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Kayları, İbrahim, İdari Yargılama Hukukunda Temyiz Yolu,Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Metin GÜNDAY,168 s. İdari yargılama hukukunun temel gayesi, idarenin işlem ve eylemlerinin hukuka uygunluğunu denetlemektir. Böylece, idarenin hukuka uygun hareket etmesi sağlanarak hukuk devleti ilkesinin korunması amaçlanmaktadır. İdarenin işlemlerine ve eylemlerine karşı idari yargı yerlerinde açılan davalar sonucunda verilen nihai kararların da hukuka uygun olarak verilip verilmediklerinin denetlenmesi gerekir. Zira, mahkemelerin de yürürlükteki hukuku yanlış uygulama veya yorumlama olasılığı her zaman vardır. Bu nedenle hukuka aykırı yargı kararlarının ortadan kaldırılarak taraflar arasındaki uyuşmazlıkların daha adil bir çözüme kavuşturulması ve hukuk uygulamasında birliğin sağlanması için kanun yolları öngörülmüştür. Kanun yoluna başvurma hakkı, 1982 Anayasasının 36 ncı maddesinde ifadesini bulan hak arama hürriyetinin bir uzantısıdır. İşte temyiz yolu da bu kanun yollarından birisi, hatta en önemlisi olarak kabul edilebilir. Çünkü, temyiz yolu ile Danıştay, ilk derece idari yargı mercilerinin nihai kararlarının hukuka uygun olup olmadığını denetlemektedir. Temyiz incelemesi sonucunda verilecek kararlarla uyuşmazlıkların daha adil bir çözüme kavuşturulması ve hukuk uygulamasında birliğin sağlanması amaçlanmaktadır. İdari yargıda temyiz konusu incelenirken, daha ziyade, 2577 sayılı Kanundaki düzenlemeler ile Danıştay kararları esas alınacaktır. Bazı konularda, özellikle kanun yolları hakkında genel bilgi verilirken ve bazen de temyize ilişkinkonular incelenirken ceza yargılaması ve özellikle medeni yargılama hukuklarından da yararlanılacaktır. Özellikle medeni yargılama, çünkü, 2577 sayılı Kanunda bazı konularda medeni yargılama hukukuna atıf yapılmıştır. Bundan hareketle medeni yargılama hukukundan, ceza yargılama hukukuna göre daha fazla yararlanılmıştır. Tezi, doktrindeki teorik tartışmalardan ziyade Danıştay kararları ışığında inceleyeceğimizi yukarıda belirttik. Bunun nedeni, öncelikle uygulamadan gelen birisi olarak, mümkün olduğunca, konuyla ilgili uygulamada karşılaşılan sorunlara değinmek ve Danıştay'ın bu konulardaki görüşüne yer vermektir. Bu nedenle teze konuyla ilgili olduğu düşünülen Danıştay kararları da eklenmeye gayret edilmiştir. ABSTRACT Kayları, İbrahim, The appeal proceeding in administrative procedural law. Yüksek Lisans Tezi, Danışman:Professor Dr. Metin GÜNDAY, 168 p. The main objective of administrative procedural law is to examine the operations and the activities of administration in terms of compatibility to law. Thus, it is aimed to protect the principle of rule of law by means of making the administration to exercise in accordance with law. It should be also examined whether the final decisions made by the administrative trial institutions after administrative proceedings against the administrative operations and activities are made in compatible with law or not. Because there is always the probability of misapplication and misinterpretation of the law in force by the courts. Therefore, appeal proceeding is envisaged to reach a
Özet (Çeviri)
konular incelenirken ceza yargılaması ve özellikle medeni yargılama hukuklarından da yararlanılacaktır. Özellikle medeni yargılama, çünkü, 2577 sayılı Kanunda bazı konularda medeni yargılama hukukuna atıf yapılmıştır. Bundan hareketle medeni yargılama hukukundan, ceza yargılama hukukuna göre daha fazla yararlanılmıştır. Tezi, doktrindeki teorik tartışmalardan ziyade Danıştay kararları ışığında inceleyeceğimizi yukarıda belirttik. Bunun nedeni, öncelikle uygulamadan gelen birisi olarak, mümkün olduğunca, konuyla ilgili uygulamada karşılaşılan sorunlara değinmek ve Danıştay'ın bu konulardaki görüşüne yer vermektir. Bu nedenle teze konuyla ilgili olduğu düşünülen Danıştay kararları da eklenmeye gayret edilmiştir. ABSTRACT Kayları, İbrahim, The appeal proceeding in administrative procedural law. Yüksek Lisans Tezi, Danışman:Professor Dr. Metin GÜNDAY, 168 p. The main objective of administrative procedural law is to examine the operations and the activities of administration in terms of compatibility to law. Thus, it is aimed to protect the principle of rule of law by means of making the administration to exercise in accordance with law. It should be also examined whether the final decisions made by the administrative trial institutions after administrative proceedings against the administrative operations and activities are made in compatible with law or not. Because there is always the probability of misapplication and misinterpretation of the law in force by the courts. Therefore, appeal proceeding is envisaged to reach afair solution of the conflicts between the parties by annihilating the decision against law and to provide unity in law practice. The right to apply for appeal is one of the results of the freedom of right to petition which takes place under the Article 36 of 1982 Constitution. The Appeal may be accepted as one of the legal remedies even the most important one. Because, by means of appealing, the Council of State examines the final judgments of first instance administrative courts whether they are in accordance with law or not With the judgements given after the appeal proceeding, it is aimed to reach a fair solution and to provide unity in law practice. While examining the subject of appeal at administrative jurisdiction, the provisions of the Law numbered 2577 and judgments of Council of State shall be mainly taken into account It is made use of criminal and particularly civil procedural law while giving general information about some topics, especially about legal remedies, and examining the matters regarding appeal The reason why particularly civil procedural law is that the Law numbered 2577 makes some attribution to civil procedural law. Therefore, civil procedural law is utilised more than criminal procedural law. We state above that thesis will be dealt in the light of judgments of Council of State rather than theory in doctrine. The reason for this, as previously being practitioner, I would like to mention problems encountered in practice as far as possible and judgments of Council of State concerning this issue. That's why, efforts are made to add judgments of Council of State, which are considered relevant with this issue, to the thesis.