İdari Yargılama Usul Hukukunda temyiz
- Tez No: 144809
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ETHEM ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Hukuk devleti ilkesinin gereği, yönetenlerin işlem ve eylemlerinde hukuk denetimine tabi olmalarıdır. Bu denetim bağımsız mahkemeler tarafından yerine getirilmektedir. Mahkemelerde verilen kararların ise yazılı normlara uygunluğunun denetimi ve bunun sonucunda bir uygulama ve anlayış birliğinin yerleştirilerek adalete güven duygusunun geliştirilmeside hukuk devletinin bir zorunluluğu olarak ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde mevcut idari yargı sistemide idare ile kişi arasındaki uyuşmazlıkları çözümlerken önceden belirlenmiş yazılı normlara uygun olarak hareket etmek zorundadır. Mahkemelerin uyuşmazlığın çözümünde uyguladığı kuralların usul ve esasa aykırı olması durumunda verdiği kararda hukuksal bir nitelik taşımayacak dolayısıyla hukuk devleti ilkesi tam olarak gerçekleşmeyecektir. Mahkeme kararlarının hukukukilik denetiminin yapıdığı temyiz kanun yolu ise böyle bir tehlikeyi ortadan kaldırmaktadır. Temyiz kurumu incelenirken temyize konu kararlar, temyizde uygulanan usul kuralları, kararın temyiz edilmesinin nedenleri, temyiz yarg ılamas ı ndaki esaslar ve verilen hüküm ile ilgili olarak ilk derece mahkemelerinin yapacakları işlemler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The principle of rule of law requires the judicial review of acts and actions of public authorities. This review is carried out by impartial courts. Other requirements that can be derived from the principle of rule of law are that decisions of the courts should be incompliance with the written law and that those decisions are consistent with each other. Meeting this requirements would secure the trust of people to justice. The system of administrative justice in our country should also act in line with the written law in analyzing disputes between an individual and the state. If the decisions delivered by the courts breached procedural or material law concerning the case, those decisions would be illegal and the aim to realise the rule of law principle would fail. Appeal against a decision of first instance court under which the legality of the decision is reviewed can prevent such a danger. in this work, the subject of appeal, procedural rules that apply to appeal cases, the reasons to appeal against a decision, the substance of an appeal court decision as well as the procedure that must be followed by the first instance court upon the appeal court's decision are examined.