Irk kavramı ve Türkiye'de biyolojik antropoloji çalışmaları
The concept of race and biological anthropology in Turkey
  1. Tez No: 160219
  2. Yazar: EVRİM YABAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SUAVİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET YABAN, Evrim.“Irk”Kavramı ve Türkiye'de Biyolojik Antropoloji Çalışmaları, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005.“Irk,”anlamı üzerinde uzlaşma sağlananamamış bir kavramdır. İkinci Dünya Savaşı'nı izleyen yıllarda, özellikle ABD'de, antropologlar on dokuzuncu yüzyılda ve yirminci yüzyılın ilk yarısında geçerli görülen“ırk”kavramlarını gözden geçirmeye başlamıştır. 1970'lerden sonra ise, ABD'li antropologların çoğu, çalışmalarında“ırk”kavramını kullanmamayı seçmiş ve“kavram”ın biyolojik bir anlamı olmadığını dile getiren çalışmalara imza atmıştır. Yapılan çalışmalar, 1990'lardan sonra ABD'nin yanı sıra Polonya, İspanya, İngiltere ve Kanada'da da biyolojik antropologların“ırk”kavramına yaklaşımlarında bir değişim olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada ise, Belleten, Antropoloji, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Dergisi ve Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dergisi'nde yayınlanmış olan makalelerde“ırk”kavramının kullanımı ele alınmaktadır. Söz konusu dergilerin, Türkiyeli biyolojik antropologların“ırk”a yönelik tutumları hakkında da bir fikir verebileceği düşünülmüştür. Bu analizin sonuçlan, Türkiye'de cumhuriyetin kuruluş dönemi ve 1960 arasında çalışmaların %90'ımn“ırk”kavramına yer verdiğini, 1960-2000 yılları arasında bu oranın %78'e düştüğünü göstermektedir. 2000 yılı ve sonrasında ise kavramının kullanımında önemli bir azalma olduğu (%47) belirlenmiştir. Anahtar Sözcükler Irk kavramı, ırksal hiyerarşi, alt tür, ırkçılık, ırksalcılık, biyolojik antropoloji, Türkiye, biyolojik çeşitlilik, ırk.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT YABAN, Evrim. The Concept of“Race”and Biological Anthropology in Turkey, Master's Thesis, Ankara, 2005. There is no consensus about the meaning of the concept of“race.”During the years after the Second World War, the old conceptualizations of race were revised especially by the U.S. anthropologists. Since 1970s, the growing number of the U.S. anthropologists has rejected using the concept of race. After the year of 1970, the history and validity of the concept has been also criticized. The results of the researches on the attitudes of Polish, Spanish, English and Canadian biological anthropologists toward the race concept have shown that the attitudes of biological anthropologists in these countries have shifted. In this research, I examined the status of race concept in Turkey by an analysis of scientific articles in four academic journals, Belleten, Antropoloji, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Dergisi and Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dergisi. I have thought that the articles in these journals might reflect the attitudes of the anthropologist in Turkey. The result of the content analysis showed that in 90 percent of the 62 articles, which was published during the period between the establishment of the republic and 1960, the concept of race was utilized. During the years between 1960 and 2000, the same figure decreased to 78 percent and it dropped to 47 percent after 2000. Key Words race concept, racial hierarchy, sub-species, racism, racialism, biological anthropology, Turkey, biological variation, race.