Hamzanâme: Metin-dizin (158b-250b)
Hamzanâme: Text-index (158b-250b)
  1. Tez No: 160218
  2. Yazar: ARZU YIKILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHAL ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
ÖZET Bu çalışmada esas olarak 14. yüzyıla ait Eski Anadolu Türkçesiyle yazılmış Hamzanâme adlı eser ele alınmıştır. Çalışmamız, metnin yazıçevirimi ve çözümlemeli dizininden oluşur. Metnin en doğru şekilde okunuşu ve çözümlemeli dizininin yapılması amacımızı oluşturdu. Çalıştığımız metin, kendi dönemine ait diğer eserlerden farklılık göstermemektedir. Ancak harekelemede ve yazımda yapılan hatalar bize müstensihin bu konuda ehil olmadığını gösterir. Metinde, Eski Anadolu Türkçesi ses özellilerinin yavaş yavaş kaybolmaya başladığı görülmüştür. Bu durum, metnin 18. yüzyılda istinsah edilmiş olmasına bağlanılabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is basically on Hamzanâme, written in the 14th century Old Anatolian Turkish. This master, thesis consists of a transcription and an analytical index of the text. The main goal of this study is to provide a correct transcription and an analytical index. The text that we studied has some differences compared with the other texts written in the same period. The mistakes seen on vocalisation and inscription reveal that the transcriber was not efficient. Our text, an 18th century copy of the original, reveals the fact that the phonetic features of the Old Anatolian Turkish have been gradually lost in time.