Ludwig Van Beethoven'ın Op. 21 Birinci Senfonisi'nin birinci ve ikinci bölümlerinin şeflik tekniği açısından analizi
The analysis of Ludwig Van Beethoven's Op. 21 Symphony No. 1, first and second movements with respect to orchestral conducting techniques
  1. Tez No: 160251
  2. Yazar: TİMUR VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. EROL ERDİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kompozisyon, Koro ve Orkestra Şefliği Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Orkestra ve Koro Şefliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ludwig Van Beethoven'in Op.21 Birinci Senfonisinin Birinci ve İkinci Bölümlerinin Şeflik Tekniği Açısından İncelenmesi, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005. Bu çalışmada L. V. Beethoven'in Bir Numaralı Senfonisi orkestra şefliği tekniği açısından incelenmiştir. Senfoninin çok büyük bir form olması dikkate alınarak, ilk iki bölüm seçilip, bunların her birinin sahip olduğu yapıya en uygun olabilecek bir şekilde çözümlenmesine çalışılmıştır. Bununla beraber bu çözümlemeye yardımcı olabilecek tarihsel, geleneksel, yapısal unsurlara da değinilmiştir. Bu şekilde çok çeşitli veri ve kriterlerden teknik çözüm, yorum ve anlayış bütünlüğüne nasıl ulaşılabileceği araştırılmıştır.Anahtar Sözcükler Orkestra, Şeflik, Beethoven, Analiz, Senfoni
Özet (Çeviri)
The Analysis Of Ludvig Van Beethoven's Op.21 Symphony No. 1, First And Second Movements With Respect To Orchestral Conducting Techniques. Master Thesis, Ankara, 2005 This study examines L. V. Beethoven's“Symphony No.l”, with respect to orchestral conducting techniques. Taking into consideration of Symphony being a vast form, first two movements are selected and each one is analyzed according to its own structure. To help in this analysis, historical - including, common - pratice and structural aspects are also considered. Thus form a vast amaount of data and criteria how to approach to a technical solution and an understanding and integrity of interpretation is analyzedKey Words Orchestra, Conducting, Beethoven, Analysis, Symphony