Ludwıg van Beethoven'ın Op.17 Korno Sonatı'nın form analizi ve icracılık bakımından ele alınması
Ludwig Van Beethoven's Op.17 Horn Sonata consideration of form analysis and performance
  1. Tez No: 783119
  2. Yazar: BARIŞ ÖNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. KAYA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Ludwig van Beethoven Almanya'nın Bonn şehrinde 17 Aralık 1770 tarihinde dünyaya geldi. Almanya'nın en ünlü bestecilerinden biri olan Beethoven müziğe olan yeteneğini keşfeden ve ilk öğretmeni olan babası Johann van Beethoven (1740-1792) ile müzikal çalışmalarına başladı. Bir süre Bonn şehrinde yaşadıktan sonra 21 yaşında Viyana'ya yerleşti. Önemli bir piyanist olarak tanınmaya başlandı. Daha sonra ünlü besteci ve müzisyen Joseph Haydn (1732-1809) ile birlikte çalışmalarına devam etti. Beethoven'ın pek çok senfoni, piyano konçertosu, keman konçertosu, piyano, keman ve çello için üçlü konçerto, piyano sonatı ve oda orkestrası eserleri de bulunmaktadır. Hayatı boyunca yalnızca tek bir opera yazmıştır. Beethoven'ın 18 Nisan 1800 yılında bestelediği Op. 17, korno sonatı korno eğitim repertuvarında sıklıkla yer alan entonasyon ve teknik açıdan zor eserlerden birisidir. Bu eser hayran olduğu bir virtüöz korno sanatçısı olan Johann Wenzel Stitch (1796-1803) ile yapılan iş birliğinden ortaya çıkmıştır. Eser doğal korno için yazılmış olup, Beethoven'ın korno enstrümanı için yazdığı tek sonattır. Eser aynı zamanda viyolonsel içinde yazılmıştır. Aynı zamanda her üç bölümde hem korno hem de piyano için önemli noktalar içermektedir. Beethoven yazmış olduğu bu eserle günümüz korno repertuvarına büyük ölçüde katkı sağlamıştır. Bu çalışmanın, Beethoven korno sonatı ile ilgilenen çalıcıların başvurabileceği bir kaynak olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada, Beethoven'ın hayatı, müziği, eserleri, sonat'ın tarihi, doğal korno için yazılan bir eserin Ventilli Korno ile çalındığında farkları ve form analizi hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ludwig van Beethoven was born on December 17, 1770 in Bonn, Germany. One of Germany's most famous composers, Beethoven began his musical studies with his father, Johann van Beethoven (1740-1792), who discovered his talent and became his first teacher. After living in Bonn for a while, he settled in Vienna at the age of 21. He began to be recognized as an important pianist. He then continued his studies with the famous composer and musician Joseph Haydn (1732-1809). Beethoven composed many symphonies, piano concertos, violin concertos, triple concertos for piano, violin and cello, piano sonatas, and many other chamber orchestra works. He composed only one opera throughout his life. The Op. 17 Horn Sonata, composed by Beethoven on April 18, 1800, is one of the most difficult works in terms of intonation and technique, which is frequently included in the horn training repertoire. This work emerged from a collaboration with Johann Wenzel Stitch, a virtuoso horn artist he admired. The work was written for the Natural horn and is the only sonata Beethoven wrote for the horn instrument. It is also called an alternative cello piece. It also includes important pieces for both horn and piano in each three sections. Beethoven made a great contribution to today's horn repertoire with this piece he wrote. This work is thought to be a resource that artists who are interested in the Beethoven horn sonata can refer to. In this study, information is given about Beethoven's life, music, works, history of sonata, the differences between a piece written for the natural horn when played horn with a valves and form analysis.