Ludwig Van Beethoven'ın Op. 21 Birinci Senfonisi'nin üçüncü ve dördüncü bölümlerinin şeflik tekniği açısından incelenmesi
The analysis of Ludwig Van Beethoven's First Symphony Op. 21, third and fourth movements in terms of conducting techniques
- Tez No: 160252
- Danışmanlar: PROF. EROL ERDİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kompozisyon, Koro ve Orkestra Şefliği Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
11 ÖZET ERÇAKIR, Mehmet Serkan. Ludwig Van Beethoven'in Op.21 Birinci Senfonisinin Üçüncü ve Dördüncü Bölümlerinin Şeflik Tekniği Açısından İncelenmesi, Yüksek Lisans Sanat Eseri Çalışması Raporu, Ankara, 2005. Bu çalışmada, Klasik dönemden Romantik döneme geçişte köprü vazifesi görmüş olan Ludwig Van Beethoven'in Op.21 Birinci Senfonisinin üçüncü ve dördüncü bölümleri orkestra şefliği teknikleri açısından incelenmiştir. Orkestra şefinin karşılaşabileceği sorunlar belirtilerek çözüm önerileri ortaya konulmuştur. İlk olarak Ludwig Van Beethoven'in hayatı, karakteri ve müziği incelenmiştir. Sonraki bölümde senfoni formunun yapısı, gelişimi, Op.21 Birinci Senfoninin yaradılış öyküsü ve müzikal yapısı incelenmiştir. Son bölümde ise eserin üçüncü ve dördüncü bölümlerinin form ve şeflik teknikleri açısından analizi yapılmıştır. Analiz içerisinde şefin ve orkestranın karşılaşabileceği sorunlar ve çözüm önerileri ayrıntılı olarak incelenmiş ve açıklanmıştır. Anahtar Sözcükler Beethoven, Senfoni, Orkestra Şefliği, Analiz.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT ERÇAKIR, Mehmet Serkan. The Analysis ofLudwig Van Beethoven's First Symphony Op.21, Third and Fourth Movements In Terms of Conducting Techniques, Master's Thesis, Ankara, 2005. In this thesis, the first symphony op.21 third and fourth movements of Ludwig Van Beethoven, who has constituted a bridge between Classical and Romantic Age, are analysed in terms of conducting techniques. The problems of conducting in this work has been stated and served suggestion of solution. First of all, Ludwig Van Beethoven's life, his character and music was researched. In the other section, it was researched that the structure and development of the symphony form, creation history of his first symphony op.21 and it's musical structure.. In the last section, third and fourth movements of work was analysed in terms of form structure and conducting techniques. In this analysis, it has been explained that which problems for conductor and orchestra, and solution methods. Key Words Beethoven, Symphony, Conducting, Analysis.