A study of comedy of menace as reflected in Harold Pinter's early plays: A Slight Ache, Night School and The Hothouse
Harold Pinter'ın erken dönem oyunları: A Slight Ache, Night School and The Hothouse tehdit komedyası türü olarak incelenmesi
- Tez No: 160266
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL DİNÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Harold Pinter 20. yüzyılın en önemli tiyatro yazarlarından biri olarak kabul edilir. Bu tezde, Pinter' m az bilinen üç tehdit komedyası ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu üç oyun, A Slight Ache (1959), Night School (1960) ve The Hothouse'dır (1980). Bu tezin amacı, Pinter' ın bahsedilen üç oyununda modern dünyada yaşayan bireylerin üzerindeki sosyal ve psikolojik baskıların sonuçlarını göstermektir. A Slight Ache, Night School ve The Hothouse'da. Pinter, salt bir dış tehdidin bireyin iç huzurunu bozacak kadar güçlü olamayacağı görüşünü vurgular. Bir dış tehdidin yanı sıra Pinter' a göre, hayatın çözülmemiş gizleri, bireyin saklı duygulan, incitilme korkusu ve doyurulmamış duygusal ihtiyaçları kendi aklının ürünü olan iç tehdidi yaratır. Böylelikle, insan yaratısı olan bu iç tehdit dış tehlike ile birleşir ve bunun sonucu olarak da bireyin iç huzurunu bozar. Bu çalışmada dört bölüm vardır. Giriş bölümünde, Harold Pinter' in hayatı ve tehdit komedyası teriminin doğuşu ve Pinter' m hayatı ile tehdit komedyası terimi arasındaki ilişki incelenmiştir. İzleyen bölümlerde oyun karakterlerinin içsel bütünlüğünü bozmaya yönelik büyük bir potansiyele sahip tehdidin gerçek kaynağım -ki bu kaynak insan zihninin ta kendisidir- göstermek için A Slight Ache, Night School ve The Hothouse adlı oyunlar incelenmiştir. Tezin son bölümünde ise karşılaşılan dış tehdidin zararlarının yanı sıra, insan beyninin yarattıklarının da birey için eşit derecede zararlı olduğu kanısına varılmıştır. Anahtar Kelimeler Harold Pinter, Tehdit Komedyası, A Slight Ache, Night School, The Hothouse, iletişimsizlik, tatminsizlik.
Özet (Çeviri)
Harold Pinter is accepted as one of the most important playwrights of the 20th century. In this thesis Pinter's three less known comedies of menace are examined in detail. These are,4 Slight Ache (1958), Night School (1960) and The Hothouse (1980). The aim of this thesis is to illustrate the results of the social and psychological pressures on the individuals in the modern world in Pinter's mentioned plays. In A Slight Ache, Night School and The Hothouse, Pinter holds the view that an external threat cannot by itself be strong enough to destroy the inner peace of an individual. In addition to external threat, according to Pinter, as a result of the unsolved mysteries of life, hidden emotions, fear of vulnerability and unsatisfied emotional needs, an individual creates his/her own inner menace, as well, in his mind. Thus, the menace which in fact comes from within, joined by the external menace, results in threatening the mental well-being of the individual. The thesis has four chapters. In the introductory part, Harold Pinter's life and the birth of the term“comedy of menace”are introduced and the relation between his life and the birth of the term of comedy of menace is analysed. In the following chapters, his plays A Slight Ache, Night School and The Hothouse are examined to show the real source of menace -that is the human mind itself- which has great potential to destroy the integrity of the characters. Finally, it is concluded that besides the harm of an external threat, the creations of the human psyche become equally harmful for the individual. Key Words Harold Pinter, Comedy of Menace, A Slight Ache, Night School, The Hothouse, lack of communication, dissatisfaction.