Abaza Mehmed Paşa
Abaza Mehmed Pasha
- Tez No: 160265
- Danışmanlar: PROF.DR. FAHRİ UNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Abdurrahman Göndürü. Abaza Mehmed Paşa, Yüksek Lisans Tezi, Ankara. 2005. Bu çalışma, 17.yüzyılda Osmanlı Devleti 'nin taşrada otoritesini kaybetmesiyle Anadolu'da güçlenen Celali liderlerinin, otorite boşluğundan istifade ederek devlete karşı isyan hareketlerini Abaza Mehmed Paşa örneğinden hareketle incelemektedir. Yanlarında besledikleri ve iyi silah kullanabilen sekban ordularını da kullanarak yönetimde daha iyi bir mevki edinmek için isyana başvuran bu yeni taşra liderlerini devlet ciddi birer tehdit olarak algılamış; bunların bir çoğunu ya öldürmüş ya da onlara mansıplar dağıtarak kendine sadık hizmetliler haline getirmiştir. Çalışmanın konusu olan Abaza Mehmed Paşa da önemli celali reislerden biridir. Abaza Mehmed Paşa yakalandığında, Yeniçeri Ağası Halil Paşa tarafından öldürülmekten kurtarılarak devlet hizmetine alınmıştır. Kısa sürede hamisi sayesinde taşra yönetiminde yükselmiştir. Devletin sadık bir hizmetkarı iken Sultan Osman "m kan öcünü almak bahanesiyle isyana kalkışmış, bu isyanın bastırılması sonucunda ikinci kez affedilmiş ve vezaret rütbesiyle taltif edilmiştir. En sonunda da merkezi yönetimdeki entrikalar sonucu idam edilmiştir. Anahtar Sözcükler 1 7. Yüzyıl, Osmanlı, Abaza Mehmed Paşa, Celâli, Yeniçeri
Özet (Çeviri)
SUMMARY Abdurrahman Göndürü. Abaza Mehrned Paşa, M. A. Thesis. Ankara, 2005. This study examines the uprisings of Celali leaders, who became powerful in Anatolia in the absence of central authority in the Ottoman Empire in the seventeenth century, against the Ottoman State in the case of Abaza Mehrned Paşa within a period when the Ottoman State lost its central authority in the provinces. The state perceived these new provincial leaders, who resorted to insurrections in order to acquire more profitable posts in administration through using their sekban forces, as a serious danger. Therefore it either removed many. of them or integrated into the state mechanism through giving them various grants. Abaza Mehrned Paşa. the main subject of this thesis, was one of the men of a celali leader who was taken to state service in this way. When Abaza Mehrned Paşa was arrested, he was rescued from the death penalty by Halil Paşa, who was the chief commander of the janissaries, and taken to state service. He was promoted within a short time by means of his protector. In spite of being a royal servant, he revolted against the state through alleging the revenge of Sultan Osman, he was pardoned for the second time after the suppression of this uprising and rewarded by the post of vizierate. In consequence, he was executed as a result of the intrigues in the central administration. Keywords 1 7th Century, Ottoman, Abaza Mehrned Paşa, Celâlî, Yeniçeri